Безбедност

Тачи кренуо у формирање оружаних снага Косова*

Дачић нагласио да формирање косовске војске није део Бриселског споразума и додао: „Они су то раније најављивали, али ми (Србија) смо тражили гаранције од NATO-а и KFOR-а да, уколико се некада формира та војска, не сме да долази на север Косова без одобрења KFOR-а“

С обзиром на то да је ОВК, за време ратова у бившој Југославији, извршила низ терористичких акција, плашио бих се самосталне косовске војске, која не би представљала ништа друго до наоружани ОВК“, рекао је председник ЧР Милош Земан чешким новинарима током посете Србији

ПРИШТИНСКИ шиптарски премијер Хашим Тачи данас је позвао све посланичке групе да подрже владин предлог о оснивању оружаних снага Косова* (ОСК), и изразио очекивање да ће председништво парламента већ сутра донети такву одлуку.

Он је подсетио да је косовски Уставни суд дао позитивно мишљење о том предлогу, уз констатацију да се предложеним амандманима не крше права и слободе загарантовани Уставом.

Влада Косова* је почетком марта усвојила и проследила парламенту предлог о оснивању ОСК, са задатком да, како је најављено, заштите територијалног интегритета, укључујући и север Косова*.

Да би тај предлог био усвојен, претходно би се морале извршити измене у уставу, за шта је потребна двотрећинска већина у косовском парламенту састављеном од 120 посланика, као и две трећине гласова посланика из неалбанских заједница.

„Сва питања за која су надлежни влада Косова и уставни суд сада су већ окончана и надамо се да ће председништво скупштине донети одлуку, ако је могуће и сутра, јер је влада спремна да процесуира и у скупштини да бисмо донели одлуку о оснивању војске Косова*“, рекао је Тачи на састанку владе, преноси јавни сервис РТК.

Косовска влада је на седници од 4. марта усвојила предлог којим би постојеће Безбедносне снаге Косова* биле трансформисане у оружане снаге, као и да министарство безбедносних снага промени име у министарство одбране.

Тачи је тада, како преносе приштински медији, рекао тада да би у саставу тих оружаних снага било око 5.000 активних војника и око 3.000 у резерви.

На то је одмах реаговао премијер Србије Ивица Дачић изјавом да најављено формирање косовске војске није део Бриселског споразума.

„Они су то раније најављивали, али ми (Србија) смо тражили гаранције од NATO-а и KFORа да, уколико се некада формира та војска, не сме да долази на север Косова без одобрења KFORа“, рекао је Дачић.

Он је додао да се нада да ће те гаранције добијене од NATO-а и KFORа бити реализоване у пракси ако буде потребе.

Стварање Косовске војске значило би поново наоружавање припадника Косовске ослободилачке војске (ОВК), која је, током рата на Косову, изводила терористичке акције, упозорио је данас председник Чешке Милош Земан.

„С обзиром на то да је ОВК, за време ратова у бившој Југославији, извршила низ терористичких акција, плашио бих се самосталне косовске војске, која не би представљала ништа друго до наоружани ОВК“, рекао је Земан чешким новинарима током посете Србији.

Како преносе чешки медији, Земан је додао да је распуштање ОВК било један од захтева током мировних преговора.

Подсећајући да је Земан одавно противник независности Косова, чешки медији преносе и његове речи да је „Косово, које низ земаља није признао, у најмању руку веома чудна земља“.

„То је држава где велики утицај има наркомафија“, рекао је Земан и свој негативни став према независном Косову* допунио да тамо, као ни његов претходник Вацлав Клаус није именовао чешког амбасадора.

Чешки председник је у разговору с новинарима поменуо и сумње да је ОВК трговала људским органима, која се први пут појавила 2008, а на њу 2010. указао Дик Марти у извештају Савета Европе.

 

факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!