Свет

Тајни немачки документи: Евро је од почетка темпирана бомба

Тајни немачки документи из времена настанка евра показују да је ова валута од самог почетка била темпирана бомба.

Немачка влада је јавности посредовала документе, из времена настанка евра, из којих се види непромишљеност европских политичара и њихове бојазни везане за евро, које се данас и остварују, објавио је словеначки портал 24ур.цом.

Документи откривају да је евро, који је „рођен“ 1998. и уведен 2002. године, заправо од почетка био „временска бомба“, што су знали и политичари, пре свега они окупљени око Хелмута Кола, који је у то време био немачки канцелар.

 Тада је као најслабија карика будућег евро савеза навођена Италија, која је још увек, поред Грчке, једна од највећих претњи еврозони.

Поменути документи су настали између 1994. и 1998. године и откривају већ тада познате слабости евра, уз додатак да Италија не би смела да буде међу оснивачким чланицама нове валуте, да би у даљем току навели још једну потенцијалну катастрофу у новој новчаној зони – Грчку.

Саветници Хелмута Кола су га већ тада упозоравали да су мере за консолидацију јавних финансија, ссто је био услов за улазак у еврозону, у случају Италије само димна завеса и песак у очи, јер заправо не решавају основне италијанске проблеме.

Зато су немачки медији сада убеђени да је тадашњи немачки политички врх „извео самопревару“, јер документи из фебруара 1997. године откривају да је тада канцелар Кол у Риму нагласио значај италијанских структурних реформи потребних за постизање мастрихтских циљева, да би документ из априла 1997. већ показао да је тај покушај скоро раван нули, да италијански привредни раст јако заостаје за очекивањима и да консолидација јавних финансија иде лоше.

Хорст Келер, који је касније постао немачки председник је, у то време, био главни немачки преговарач за Мастрихтски уговор, и он је упозорио Хелмут Кола да Италија није у стању да дугорочно смањује дефицит, као ни да се реши дугова, што је велика опасност за евро.

Упркос томе је Кол више веровао Риму и Италија је ушла у еврозону, да би само три месеца касније Италија признала да је „мало фалсификовала државно књиговодство“ како би испунила захтеване критеријуме и ушла у еврозону.

Немачки лист Дер Шпигл додаје да је, приликом прављења евра, очито политички опортунизам победио здрав разум. Наиме, евро који је уведен пре 14 година је сада у дубокој кризи, због чега су му, да би успео да опстане, потребне темељите обнове, међу којима би за почетак у еврозони требало да буду само државе које су способне да се држе постављених правила, наводи словеначки портал.

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!