Економија

„Телеком” најпрофитабилнија компанија у Србији

Најпрофитабилнија компанија у 2015. години је „Телеком Србија” са оствареном добити од 16,3 милијарде динара. Ово је данас саопштила Агенција за привредне регистре представљајући листу „Сто најуспешнијих”.

Реч је о публикацији која садржи приказ најбољих и најлошијих предузећа на основу анализе успешности пословања, финансијских капацитета и губитака 90.400 привредних друштава у Србији која су доставила извештаје. Овога пута АПР је анализирао и у којој мери велике компаније измирују обавеза према добављачима. Резултат тог истраживања потврдио је да се рокови плаћања добављачима слабо поштују.

– Велики и успешни системи су, заправо, добар део својих финансирања пребацили на добављаче тако што не измирују благовремено обавезе према динамици која је била уговорена – рекла је Ружица Стаменковић из Регистра финансијских извештаја и бонитета АПР. Иако није прецизирано у којим секторима је овај проблем најизраженији нити о ком износу је реч Стаменковићева је истакла да више од 70 одсто предузећа на листи од 100 најуспешнијих заправо користи средство неизмиривања обавеза као краткорочни извор финансирања свог пословања што је, како је нагласила, изненађујуће, посебно за оне који послују успешно.

Она је објаснила да првих 100 предузећа остварује трећину укупних пословних прихода целе привреде. Највеће је прошле године остварио НИС – 199,9 милијарди динара, што чини 2,3 одсто пословних прихода целе привреде. Они су ипак у односу на 2014. пали за 19 одсто због пада цене нафте, али је НИС ипак остао на првом месту у категорији најуспешнијих по пословним приходима, а другопласирани је по профитабилности (16,1 милијарду динара).

Највећи нето добитак имао је „Телеком Србије”, остваривши профит од 16,3 милијарде динара (нешто мање него у 2014. када је имао 16,9 милијарди динара). Како се наводи, успешно пословање ове компаније темељи се највећим делом на коришћењу сопственог капитала који чини готово две трећине укупних извора финансирања.

Обе ове компаније прошлу годину завршиле су са мањим бројем запослених. „Телеком” је имао 8.660 запослених (412 мање него у 2014) а НИС 3.992 запослена, што је 305 радника мање у поређењу са претходном годином.

На трећем месту по профитабилности и пословним приходима је ЕПС, а водеће је и по расположивој имовини у износу од 886,8 милијарди динара и капиталу од 639,7 милијарди динара. Како је објашњено, значајан годишњи раст тих ресурса последица је велике промене у прошлој години када му је припојено седам великих привредних друштава. Ово предузеће се ипак и даље бори са високим кумулираним губицима из претходног периода који износе 103,5 милијарди динара јер је оно преузело и губитке седам припојених предузећа. У најужем кругу пет најпрофитабилнијих су и „Теленор” са нето добитком од 9,7 милијарди динара, а једно место ниже је „Делта рил естејт” чији је нето добитак био 7,8 милијарди динара и више је него дуплиран у односу на претходну годину.

Када је реч о губицима, на првом месту је концерн „Фармаком МБ”, са нето губитком од 58 милијарди динара, што чини 18 одсто нето губитка целе привреде. Другопласирана на листи је „Железара Смедерево”, која је имала нето губитак од 17,7 милијарди динара.

Листу са највећим кумулираним губицима предводи ЈП „Србијагас” са 150,2 милијарде динара, што износи 4,3 одсто укупних губитака целе привреде. „’Србијагас’ је дугогодишњи губиташ, али је 2015. завршио позитивним резултатом, односно добитком од око три милијарде динара, и растом пословних прихода од 11,5 одсто. Побољшање резултата пословања и долази, пре свега, од наплате прихода и, вероватно, економичнијег пословања”, рекла је Стаменковићева.

Како је истакао државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић анализа АПР-а одсликава ефекте економских и фискалних мера које протекле две године спроводи Влада Србије. Он је додао да се на индиректан начин препознају позитивни аспекти усвајања нових закона о приватизацији и стечају и да се ефекти мера које је предузела Влада Србије могу видети и по томе што на списку од 100 најбољих предузећа има 12 јавних, чији је оснивач Србија.

– То показује да су мере предузете на почетку 2015. дале ефекте. Дали смо инструкцију предузећима у 19 тачака на основу којих су морала да доносе програм пословања. Од укупног губитка од више од 60 милијарди динара, која су јавна предузећа правила, прошлу годину су завршила са губитком од три до четири милијарде динара – рекао је Стевановић.

Аутор: Ивана Албуновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!