Србија

Ти оцеубицо да се јавиш твоме брату масону Тачију, нека те он чува пошто си узео документа његове државе!

Косовска полиција у случају озбиљних нереда не може да обезбеде адекватну заштиту православних светиња на Косову и Метохији, а сада у региону постоји „велики потенцијал“ за нове немире локалног албанског становништва, изјавио је епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије.

У марту 2004. године косовски Албанци извршили су погром који је довео до масовног расељавања Срба из Покрајине и уништавања бројних споменика историје и културе.

„Садашња ситуација је боља за нас него раније, у смислу да више нема толико напада и насиља и да можемо слободно да се крећемо, али целокупна атмосфера остаје веома напета, нарочито ових дана и постоји велики потенцијал за нове немире“, рекао је владика Теодосије.

Он каже да односи Албанаца и Срба „нису исти у различитим деловима Косова и Метохије“: „негде постоји релативна толеранција, на пример у Призрену, али у Ђаковици, Дечанима и Клини је много тежа ситуација“.

„Волели бисмо да има више позитивних примера, међутим, готово је немогуће чути да је неко од косовских Албанаца јавно рекао нешто позитивно о нашој цркви или Србима уопште. У локалним новинама објављује се много материјала у ком се отворено изазива национална нетрпељивост“, истакао је владика Теодосије.

Српске цркве и манастире у областима претежно насељеним Албанцима сада обезбеђује косовска полиција мешовитог етничког састава. Само манастир Високи Дечани се још увек налази под заштитом међународних мировних снага Кфора, због „изузетно тешке безбедносне ситуације у општини Дечани“.

„До сада нисмо имали озбиљних проблема са косовском полицијом, мада сматрамо да у случају великих немира она неће моћи да обезбеди адекватну заштиту наших светиња“, додао је шеф Епархије рашко-призренске.

Он је прецизирао да су директни напади на православне цркве на Косову данас ређи него пре, са изузетком Храма Христа Спаситеља у Приштини, где се „протеклих година стално дешавају разне провокације и акти вандализма“.

Према подацима Епархије рашко-призренске, на територији Косова и Метохије данас има 160 парохијских цркава и 14 активних манастира.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!