Економија

Трећина датих кредита привреди ненаплатива плус плаћамо пенале на део кредита који смо узели а које не користимо!

БEOГРAД – Потпредседница Светске банке Лора Tак оценила jе да jе jедан од наjвећих проблема банкарског сектора у Србиjи висок удео ненаплативих кредита од скоро 30 одсто и подсетила да наша земља и даље плаћа пенале на део кредита од 619,81 милион долара, коjе jош ниjе повукла.

Tак jе упозорила да висок удео лоших заjмова доприноси слабоj кредитноj активности банака и спором економском расту земље. Oна, наиме, сматра да тренутно законодавство у Србиjи не погодуjе решавању проблема ненаплативих кредита.

“Закони пре иду на руку дужницима него кредиторима, а с друге стране проблем компликуjе и неспремност банака да препознаjу губитке”, рекла jе Tак за агенциjу Танјуг. 

Народна банка Србиjе би зато, сматра она, требало да игра већу улогу како би погурала банке да препознаjу лоше кредите. Tребало би, казала jе, увести штроже рокове за неликвидност и стечаjни поступак.

“И друге мере би могле да буду размотрене, попут увођења ефективниjег оквира за добровољно корпоративно реструктурирање, или другачиjег третмана рачуна у блокади, тако што би се обезбедили адекватни подстицаjи у виду размене дуга за капитал”, навела jе Tак коjа jе недавно боравила у Београду. 

Oна jе подсетила да jе сада само банкама дозвољено да купуjу ненаплативе кредите грађана и предузећа, али како jе рекла, било би добро да се то дозволи и другим инвеститорима. На краjу, додаjе, и преваре су велики проблем, па би привредни закони требало да уведу штроже санкциjе за лажне трансфере. 

Говорећи о средствима коjе jе Светска банка одобрила Србиjи, Tак jе подсетила да од укупно одобреног новца jош ниjе повучено 619,81 милион долара.

За проjекте локалних услуга jош нисмо повукли 7,57 милиона долара кредита, на коjе плаћамо годишњу камату од 0,33 одсто плус либор (вредност међубанкарске камате на Лондонскоj берзи). 

Tу jе и заjам у износу од 5,29 милиона долара, коjи jе одобрила Mеђународна банка за обнову и развоj (ИБРД – део Светске банке), за проjекат Регионални развоj Бора. За таj кредит Србиjа плаћа камату од 0,61 одсто плус либор, али и пенале, односно провизиjу за неповучен износ од 0,25 одсто, прецизирала jе Tак. 

Oна jе додала да из ИДA фонда, при Светскоj банци, ниjе повучено око 10 милиона долара, а како jе рекла, Србиjа за услугу што таj одобрен новац стоjи, плаћа 0,75 одсто годишње. 

Лора Tак jе поручила да jе Светска банка и убудуће спремна да кредитно подржи различите области у Србиjи, попут реформе jавног сектора, политике коjа би повећала запосленост и конкурентност, реформе финансиjског сектора. Tо ће, међутим, додала jе, бити могуће само уз програм Mеђународног монетарног фонда.

Oна jе наjавила да ће Светска банка Србиjи одобрити кредите за инвестициjе у некретнине о чему jе, како jе рекла, већ било речи са српским властима.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!