Србија

Тридесет година ископавања на Градини

Обележено је тридесет година од почетка археолошких ископавања на планини Јелици, на Градини. Овај локалитет је међу најзначајнијим у Србији, по налазима из рановизантијског периода.

Због открића старохришчанских фрески и остатака пет цркава, Градина је значајна и у светским научним оквирима. Тим поводом у Народном музеју у Чачку је отворена изложба, која ће трајати до јанура следеће године.

Предмети из свакодневног живота становника Градине, делови зидова цркава као и фреске које представљају јединствени налаз на овим просторима, могу се видети ан изложби у чачанском музеју. Градина је други ранохришћански локалитет у Србији, не мање важан после Ниша.

gradina-jelica-arheolosko-nalaziste

Шездесетих година 19. века Јанко Шафарик, пионир српске археологије и Феликс Каниц, истраживач римских старина и путописа, затекли су сачуване остатке зидина унутар градског бедема. Каниц је сачинио прву и једину скицу Градине.

Током ископавања у новије време, откривено је пет цркава, остаци утврђења, кула и улица што указује да је Градина била јак религијски центар, а можда и седиште тадашње епископије. Од 1984. године истраживањима на Градини руководи професор Михаило Милинковић са Филозофског факултета у Београду и велики део налаза део је сталне поставке Народног музеја у Чачку.

gradina-nalaziste-gradina-site-jelica

“Градина награђује онога ко се интересује за њене остатке. На Градини никад није био проблем ризиковати погрешно постављање ископа у смислу да се он покаже негативан. Проблем је био сасвим друге врсте, изабрати боље од бољега, ” каже професор Милинковић.

Директорка Народног музеја у Чачку Делфина Рајић наводи, да се настајање и нестајање насеља на Градини, може пратити од 2 500. године пре нове ере до почетка Средњег века, тачније до почетка 9 века.

Рајићева каже да најочуванији налази из времена ране Византије и доба Јустинијана Првог који је владао од 527. године до 565. године.

Археолошка ископавања на Градини трају током читаве године. Планирано је да се овај локалитет претвори у археолошки парк и за то већ постоји пројекат.

За сада безимени град, простире на око 22 хектара и на надморској висини од 846 метара. Омиљена је и незаобилазна рута за планинаре који Градину радо посећују. Са овог локалитета се може видети цео Чачак и околина. Не чуди стога што се управо на том месту, непрекидно живело више векова.

[email protected]
+381 32 227 551

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!