Економија

Трошкови живота: Београд све ближи Њујорку

На листи „Економиста“ од 131 града наша престоница по трошковима живота заузела 86. место. За храну, пиће, становање, превоз… код нас потребна петина новца мање

СВЕ смо ближи Њујорку. Прецизније, Великој јабуци се примиче Београд и то по – ценама. Тако макар каже најновије истраживање „Економистове обавештајне јединице“, истраживачког дела „Економиста“, о трошковима живота. Српска престоница је зарадила 86. место на листи 131 града света. У односу на посетиоца некадашњег Новог Амстердама, гост Београда троши свега петину мање новца – тачно 21 одсто. Деценију раније намерник би у наш главни град могао да дође са половином њујоршког џепарца и остао би му и кусур, јер су наше цене чиниле свега 42 одсто америчких.

Истраживање се спроводи два пута годишње, већ 30 година. Аналитичари прикупљају 400 појединачних цена 160 различитих артикала и услуга. А укључени су храна, пиће, изнајмљивање и одржавање стана, приватна школа, трошкови рекреације, превоза, козметичке и друге услуге. Истраживање омогућава поређење цена у градовима, а сви се пореде и у односу на Њујорк.

Интересантно је да годинама на списку анализираних градова нема скоро ниједног из нашег суседства. Овог пута ту је само румунска престоница Букурешт. Како смо од истраживача чули, разлог је незаинтересованост клијената за друга места из нашег окружења.

АЗИЈСКИ И ЕВРОПСКИ ГРАДОВИ ДА је живот свуда знатно скупљи данас него пре десет година, најбоље се види по примеру најјефтинијег града на свету. Данас је то Карачи, али колико год багателно деловао, живот у њему кошта 46 одсто њујоршког. Нешто скупљи је Мумбај, па следе Техеран, Њу Делхи, Џеда… И поред потреса на европском тлу, у земљама попут Италије, Шпаније, Португалије и Ирске, Стари континент је и те како присутан међу најскупљим градовима света. Осло је пети на списку, следи Париз, а Франкфурт је десети. У избору 50 најскупљих градова, чак 24 су из западне Европе, а 14 из Азије.

 

– Листа је креирана годинама и то на основу захтева клијената – објашњава за „Новости“ Џон Копстејк из „Економист обавештајне јединице“. – Пратимо близу 140 градова сваке године и не можемо да укључимо баш свако место на планети. Са листе смо пре неколико година скинули Загреб и Љубљану, пошто нико није куповао податке за та два града.

Букурешт је од Београда, каже ово истраживање, јефтинији отприлике 15 одсто и заузима 102. позицију на листи. „Економистови“ истраживачи су утврдили да у Београду килограм хлеба кошта 1,75 долара, за читав долар мање него у суседној Румунији. У односу на пре десет година, ова животна намирница је у Србији дуплирала цену, некада је коштала 0,80 долара за килограм. Међу највећим трошковима у нашем граду је изнајмљивање трособног намештеног стана. Кажу аналитичари, то кошта чак 1.085 долара, а пре деценију коштало је свега трећину те суме – 323 долара. У Букурешту овај луксуз кошта 635 долара. И бели пиринач је троструко скупљи. Данас за килограм дајемо 2,82 долара, а некад свега 0,93 долара. Литар бензина у Београду кошта 1,79 долара, у цент као у Букурешту. Десет година раније плаћали смо га 0,61 долар, а Румуни 0,52 долара.

– Нисам сасвим сигуран колико је реална та анализа – каже економиста Горан Николић. – Динар је током ове деценије ослабио у односу на долар свега 15 одсто, што је прихватљиво. Не знам шта они тачно мере, али верујем да је паритит цена и куповне моћи, који раде неке друге институције, много реалнији показатељ. Њујорк је далеко скупљи од Београда и зна се да један долар у Београду вреди као два у Њујорку. Значи да смо на нивоу од 50 одсто њујоршких цена.

Када је реч о самом врху листе најскупљих, аналитичари кажу да су заслужне њихове локалне валуте. Швајцарски градови су ове године искочили на сам врх листе. Најскупљи град на свету је Цирих. У њему за живот треба чак 70 одсто више него у Њујорку. Од последњег мерења је поскупео чак 34 одсто, а истраживачи објашњавају да је то због јачања „швајцарца“. Слично је и са Јапаном, који традиционално уз Швајцарску држи сам врх табеле. Токио је сада одмах иза Цириха, а Осака четврта, одмах после Женеве.

– Први пут током последње две деценије Цирих је убедљиво најскупљи град на свету – кажу у „Интелиџенс јуниту“.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!