Блиски Исток

Турска потерница за израелским генералима

Надлежни турски суд је затражио да се преко Интерпола распише „црвена потерница” за четворицом бивших израелских генерала пошто се нису појавили на процесу који се против њих у одсуству води у Истанбулу. На удару су се нашли бивши начелник израелског генералштаба, командант морнарице, као шефови обавештајних служби ваздухопловства и поморских снага.

Према оптужници, они су планирали и водили оружани напад на турски брод „Мави мармара”, који је, како се тврди у Истанбулу, превозио хуманитарну помоћ Палестинцима у појасу Газе. Том приликом израелски командоси су убили девет турских држављана, а више ранили.

Судски поступак у Истанбулу је покренут на захтев родбине страдалих турских хуманитараца. У оптужници је јавни тужилац предложио да им се изрекну казне доживотног затвора.
Израелски командоси су напали турски брод „Мави мармара” пошто се сумњало да се на њему, поред хуманитарне помоћи, налази и наоружање за милитантни Хамас који држи под контролом појас Газе. У Турској те оптужбе демантују.

У првим израелским реаговањима, одлука суда у Истанбулу оцењује се као „груба провокација”, односно као потврда да Турска не жели нормализацију односа између две земље, пренели су локални медији позивајући се на своје изворе.

После тог оружаног инцидента, који се десио у међународним водама источног Медитерана, односи Турске и Израела нашли су се „на леду“: протеран је израелски амбасадор, прекинута је међусобна сарадња, која је иначе била веома развијена у свим областима чак и између две армије.

Анкара је ултимативно условила даљу сарадњу са Израелом: званичним извињењем владе давањем компензација породицама страдалих и укидањем блокаде Палестинаца у појасу Газе.
Бела кућа се нашла у процепу између два важна стратешка савезника у иначе немирном региону Блиског истока.

После неколико неуспелих покушаја америчких дипломата у посредовање се укључио и председник Барак Обама који је успео да наговори премијера Бенјамина Нетанијахуа да се званично извини Турској. У међувремену су почели преговори о давању компензација породицама страдалих хуманитараца и ту су, како сазнају медији, направљени извесни помаци.

Процес помирења је отворен, али он очигледно и даље неће ићи ни глатко нити лако, пошто премијер Тајип Ердоган инсистира на испуњавању свих својих предуслова.

Најновији развој догађаја потврђује да Анкара не одустаје од судског процеса против израелских генерала и инсистира да се прекине блокада Газе која је претворена у „отворени логор” у коме, како кажу, испаштају недужни – жене и деца.

У Јерусалиму засад не показују спремност да повуку тај потез, поготово што Хамас, са којим Анкара одржава присне односе, не признаје јеврејску државу и налази се на листи екстремних група.

У Фондацији за хуманитарну помоћ у Истанбулу, организацији која је стајала иза слања брода „Мави мармара”, сматрају да преговоре треба прекинути све док се не заврши „судски процес против криминалаца”.

„Најбоља сарадња са Израелом јесте нула односа са том земљом”, каже председник Фондације за хуманитарну помоћ Булент Јилдирим, пренела је агенција Анадолија поводом годишњице тог инцидента који се десио 31. маја 2010.

 
Војислав Лалић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!