Србија

Њујорк тајмс: Израелски шпијунски софтвер коришћен и у Србији

Софристицирани израелски програм за прислушкивање „Предатор“ коришћен је и у Србији, показала је истрага коју је спровео амерички „Њујорк тајмс“. Како је откривено, овај шпијунски софтвер коришћен је у најмање 14 земаља у којима углавном владају репресивни и ауторитарни режими, али користиле су га и владе најразвијенијих држава света, укључујући и Сједињене Америчке Државе.

Истрага „Њујорк Тајмса“ заснована је на прегледу хиљада страница докумената, укључујући запечаћене судске документе са Кипра, поверљива парламентарна сведочења у Грчкој и тајну истрагу израелске војне полиције, као и интервјуе са више од двадесетак званичника, извршитеља и жртава хаковања у пет земаља.

Утврђено је да је поред Србије, „Предатор“ коршћен и у Јерменији, Египту, Грчкој, Индонезији, Мадагаскару, Оману, Саудијској Арабији, Колумбији, Обали Слоноваче, Вијетнаму, Филипинима и Немачкој. Амерички лист, међутим, није објавио детаље када је у питању прислушкивање „Предатором“ у Србији.

Шта је Предатор?

“Предатор“ је софтвер чија је примарна употреба разоткривање нарко мреже и терористичких група, али “неретко” се користи и за шпијунирање политичких противника и новинара. Слично “Пегазу“, шпијунском програму који је развила израелска компанија НСО група, овај програм краде податке са андроид телефона, али и са ајфона. Такође, има приступ шифрованим порукама на апликацијама попут Воцапа и може да активира камеру и микрофон телефона.

„Предатор“ захтева од корисника, односно мете, да кликне на везу (линк) како би заразио телефон, док „Пегаз“ инфицира софтвере паметних телефона без икакве акције од стране корисника телефона. Када се уређај зарази овим малвером, „Предатор“ има сличне могућности „њушкања“ као „Пегаз“.

„Предатор“ је осмислио Тал Дилијан, бивши генерал израелске војне обавештајне службе који се повукао из Израелских одбрамбених снага 2003. године након сумњи да је био умешан у злоупотребу финансијских средстава. Дилијан се тада пресеило на Кипар, ЕУ државу која је последњих година постала омиљена дестинација за стручњаке за сајбер обавештајну безбедност и отварање филијала компанија за надзор. После неколико година након доласка на острво, кипарске власти су послале захтев за Дилијаново хапшење преко Интерпола. На крају, његови адвокати су успели да се нагоде да плати казну од милион евра и оде из земље.

Следећа дестинација за Дилијана била је Атина, где је 2020. године основао компанију „Интелекса“ преко које је нудио заинтересованим земљама свој нови шпијунски производ – шпијунски софтвер „Предатор“.

Украјина желела „Предатора“

Истрага америчког листа показала је да је и Украјина била заинтересована за софтвер „Предатор“. Претходно, Кијев је покушао да набави шпијунски софтвер „Пегаз“ од компаније НСО Груп, али је израелска влада блокирала продају у страху да би то могло да наштети њеним билетералним односима са Русијом.

Тада се појављује компанија „Интелекса“ у којој је радило најмање осам израелских држављана од којих су неки и бивши обавештајци. „Њујорк тајмс“ је имао увид у копију предлога који је „Интелекса“ упутила украјинској обавештајној служби (СБУ) у фебруару 2021. године. За 13,6 милиона евра за прву годину сарадње, „Интелекса“ је нудила Украјини основни пакет који је углавном подразумевао домаће телефонске бројеве, с тим да уколико би Украјина желала да користи овај шпијунски програм на неукрајинским бројевима телефона, цена би порасла за додатних 3,5 милиона евра. Овај предлог из Кијева су одбили, али није познато због чега.

„Предатор“ у центру “грчког Вотергејта“

Шпијунски програм „Предатор“ недавно је био у центру афере коју су медији назвали „грчки Вотергејт“.

Наиме, утврђено је да је прислушкиван телефон опозиционог лидера Никоса Андрулакиса током 2021. године. Андрулакис је сазнао да му је мобилни прислушкиван након што је уређај предао служби за сајбер безбедност Европског парламента због сумњиве поруке коју је добио. Истрагом је утврђено да је грчка Национална обавештајна служба (ЕYП) прислушкивала Андрулакисов телефон током периода од три месеца те године, у време док је био у кампањи за страначко вођство.

Касније је откривено да 33 особе имају трагове илегалног шпијунског софтвера „Предатор“ на својим уређајима, укључујући и министра финансија, министра спољних послова, два бивша министра цивилне заштите, министра развоја, министра рада и министра туризма, заједно са њиховим супружницама, али и новинар Танасиса Кукакиса.

Када је скандал, који је озбиљно заљуљао Мицотакисову владу, изашао на видело оставке су поднели шеф обавештајне службе и блиски Мицотакисов сарадник. Мицотакис је у телевизијском обраћању рекао да прислушкивање „није било противзаконито, већ да је била грешка“.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Медији

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!