Економија

У Србији је јаз између најбогатијих и најсиромашнијих већи него у било којој другој земљи ЕУ и региона

Анкета о приходима и условима живота (СИЛЦ) која се код нас спроводи од 2013. године довела је до поражавајућих података – неједнакост дохотка између најсиромашнијих и најбогатијих у Србији је израженија него у било којој земљи региона, али и значајно већа него у свим земљама Европске уније.

Пре него што пређемо на конкретне бројке о томе колико је доходна неједнакост наше земље у односу на друге изражена, али и који су разлози за то, неопходно је појаснити за шта је значајна доходна неједнакост. Тим и другим питањима бавила се студија под називом: “Доходна неједнакост у Србији” коју је радила група професора са Економског факултета у Београду, Михаил Арандаренко, Јелена Жарковић Ракић и Горана Крстић.

Значај доходне неједнакости за економију

Висока стопа неједнакости примања је штетна за економски раст и, иако поред фискалне консолидације, очувања макроекономске стабилности и подстицања раста и инвестицаја, пада у други план, утиче на раст како директно, тако и посредно, изазивајући политичку и друштвену нестабилност.

У Србији је јаз између најбогатијих и најсиромашнијих већи него у било којој другој земљи ЕУ и региона

У свету се врло обраћа пажња на неједнакост и шаљу се поруке да би дубоки и дуготрајни јаз у примањима најбогатијег и најсиромашнијег становништва могао да представља ризик који би озбиљно угрозио светски економски, али и политички поредак.

Неједнак доходак се мери џини коефицијентом који показује неравномерну расподелу богатства. Ако је низак онда је расподела равномерна, а што је виши то је диспропорција између примања богатих и сиромашних у тој земљи већа.

Србија у најгорем положају

Примања која се мере у истраживању су новчана, потекла од рада, али и власништва, пензија, социјалне помоћи и других прихода које домаћинство добија од особа које нису чланови тог домаћинства. То је доходак који је после плаћених пореза и доприноса расположив домаћинству за потрошњу и штедњу.У Србији је јаз између најбогатијих и најсиромашнијих већи него у било којој другој земљи ЕУ и региона

Према мерењу џини коефицијента из 2016, Србија је тако по неједнакости испред свих земаља чланица Европске уније. Џини коефицјент у износу од 38,6 поена, значајно је био већи од просечног износа за 28 земаља ЕУ, али је и од свих земаља у окружењу попут Македоније (35,2) и Хрватске (30,6), а посебно изнад џини коефицијента за Словенију (24,5) која је најбоље рангирана од бивших југословенских република, што је у Европи случај са Исландом.

Од 2013. до 2016. године џини се попео са 38 на 38,6 поена, што је значајан негативни раст, а у периоду од десет година од 2006. до 2016. порастао је за чак 3,2 поена. Ако упоредимо стање у истом периоду у Европској унији, џини коефицијент се попео за свега 0,8 поена.У Србији је јаз између најбогатијих и најсиромашнијих већи него у било којој другој земљи ЕУ и региона

Шта је довело до тога?

Први на листи узрока за велику неједнакост у дохотку у Србији су домаћинства са ниским интензитетом рада, односно незапослена лица или лица која раде мањи број сати у недељи.

Он је у нашој земљи био висок, што значи да се на пример у периоду од две године (од 2012. до 2014. године) повећао за 17 одсто. Када се то претвори у конкретан број то је 132.000 људи. И у тим бројкама, нажалост, предњачимо у односу на Европску Унију, јер је код нас највећи број незапослених лица која су у узрасту када су радно способна.У Србији је јаз између најбогатијих и најсиромашнијих већи него у било којој другој земљи ЕУ и региона

Други узрок је велики раскорак у платама запослених лица. Зараде значајно доприносе укупној неједнакости, чак 93 одсто, али је и повећавају из године у годину.

Такође, значајно је поменути да разликама у дохоцима доприносе и различити начини за добијање прихода, па тако самозапослени већином имају мале приходе, што је случај и са пензијама, док са друге стране доходак од капитала и приватни трансфери слабо утичу на ефекат неједнакости, јер су исувише мали.

Трећи узрок лежи у досадашњим економским мерама. Смањење зарада у јавном сектору за десет одсто на све нето зараде оних лица који зарађују више од 25.000 динара је једна од мера која је супротно очекивањима, негативно утицала на џини коефицијент.

Како смањити неједнакост

У табели су приказане мере које би позитивно утицале на смањење неједнакости дохотка у нашој земљи са конкретним предлозима које нуди поменута група аутора.

(Блиц)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. У бити је приватног власништва неемпатичност, несолидарност, конкуренција, грабежљивост, немилосрдност и мржња…из којих даље последично све проистиче. Збирно име за све испред речено је: БИЛО КОЈА ФОРМА КАПИТАЛИЗМА. Као што име каже, то је систем у ком је КАПИТАЛ врхунска вредност а појединац-личност-човек само потрошна роба у функцији капитала. Данас је такво, на први поглед непобедиво доба ТОТАЛНОГ КАПИТАЛИЗМА, чији су чувари и ОРТОДОКСНИ КАПИТАЛИСТИ ЗАПАДА и ЦРВЕНА БУРЖОАЗИЈА КОМУНИЗМА преобраћена у РУСКЕ и КИНЕСКЕ ТАЈКУНЕ…у СРБИЈИ је то најизраженије зато што су СРБИ ЈЕДИНИ НАЈДУЖЕ ПРУЖАЛИ ОТПОР. Како кажу Валкире у подучавању Карломана:…а ко ти Карломане пружи дан отпора смели, нек плаћа век цели. СРБИ су пружали отпор највећој сили васионе 78 дана отпор смели и у разним формама, плаћаће то, према замисли Валкира, 78 векова. РУСИ и КИНЕЗИ су одавно пали, они су већи капиталисти од Американаца и осталих…зато иде, уз остало, сатирање и девастација РОДА СРБА и потпуним УНИШТЕЊЕМ УЗАЈАМНЕ СОЛИДАРНОСТИ, као основном и кобном последицом љуождерског капитализма и највећег јаза између богатих и сиромашних који је у СРБИЈИ на делу. Ударили су на највећу снагу СРБА-УЗАЈАМНУ СОЛИДАРНОСТ и ОНТОЛОШКУ ХРАБРОСТ која је отуда притицала…и где је решење…! Па код оних који су изнели хиљаде милијарди долара из Русије у Лондон, није, нити код оних у Ситију и Вол Стриту…ваља се наоружати стрпљењем и лично се усавршавати за доба у ком ће почети флуктуације метафизичког поља.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!