Србија

У Србији око 4.400 избеглица са Блиског истока

Прешево – У Србији се у овом тренутку налази око 4.400 избеглица, тражиоца азила и миграната са Блиског истока од којих је око 80 одсто њих смештено у објектима Владе Србије, изјавила је данас представница за медије канцеларије УНХЦР-а у Београду Мирјана Миленковски.

Она је за агенцију Бета изјавила да је од почетка августа више од 1.200 људи изразило намеру да затражи азил у Србији, док је од почетка 2016.године азил у Србији затражило укупно око 7.500 људи.“У протекле две недеље бележи се пораст броја избеглица које улазе у Србију са намером да затраже азил. У исто време Мађарска наставља да у свој азилни систем прима око 30 људи дневно“, казала је Миленковски.

Миленковски је навела да Србија није затворила границе за избеглице и да свако ко се на границама обрати надлежним органима да има намеру да затражи азил, у Србији такву могућност и добије.

„Србија никоме није ускратила помоћ, нити је затворила границе и УНХЦР то поздравља. Има и оних других који уђу на територију Србије илегално, а не желе да траже азил, који се могу сматрати економским мигрантима и за њих би требало да важи правило да се враћају у земље из којих су дошли“, казала је Миленковски.

Према њеним речима УНХЦР је са 384.000 долара, које су обезбедили донатори, финансирао реконструкцију треће фазе Фабрике дувана у Прешеву, која се налази у оквиру Прихватног центра за избеглице са Блиског истока, чиме су капацитети смештаја избеглица у том центру повећани за нових 650 места.

„Са новим повећањем капацитета у Прихватном центру у Прешеву може да борави на дуже време око 1.500 избеглица. Реновирано је око 950 квадрата просторија као и један вишенаменски простор од око 1.000 квадрата, који такође може да се користи и за смештај избеглица ако буде било потребе“, рекла је Миленковски.

Према њеним речима у Прихватном центру у Прешеву тренутно је смештено око 500 избеглица са Блиског истока, а од његовог отварања пре годину дана, кроз њега је прошло више од 600.000 избеглица са Блиског истока и афричких земаља који су у Србију ушли из Македоније.

У Србији тренутно постоји пет прихватних центара, као и два привремена центра у Шиду и Суботици.

Бета

фото:Анадолија

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!