Свет

Украјина иде стопама Грчке

КИЈЕВ – Пример банкрота је заразан, па инвеститори страхују да ће Кијев, видевши како се Атина јеФтино извукла од кредитора, такође пожелети да спроведе “ограничен банкрот”.

Грчка је, свим земљама огрезлим у дугове, показала да репрограмирање није страшно, и да је делимичан банкрот могућ, па чак не мора званично ни да се објављује. Инвеститори ће се временом вратити, а међународним организацијама се лако манипулише, тако да се уз њихову гаранцију може добити новац и поново задуживати.

Путем Грчке могле би да крену и друге земље оптерећене дуговима и слабим темпом раста, на пример Украјина, пишу аутори блога “СоберЛоок”.

Међународна рејтинг агенција “Стандард&Пур” прошле недеље је изменила прогнозу рејтинга Украјине (Б+/Б у страној и националној валути) на негативну. Први заменик украјинског министра за економски развој Вадим Копилов је раније прошле недеље изјавио да влада намерава да покрене преговоре са Међународним монетарним Фондом о одлагању отплате дугова за десет година.

Украјински премијер Нилколај Азаров је нешто раније говорио о другачијем решењу проблема, по коме ће ММф дати нови кредит којим би Кијев реФинансирао претходне. Украјина је 2008. године добила од ММф позајмицу од 16,4 милијарде долара, а две године касније Фонд је отворио нову линију од још 15 милијарди. Ове године Кијев је у обавези да ММф-у врати 3,0 милијарде долара, а приватним инвеститорима 2,5 милијарди.

СоберЛоок прецизира да Украјина, исто као и Грчка пре само неколико месеци, не испуњава услове које је поставио ММф. 

Социјални трошкови су порасли, и за 1,2 одсто бруто домаћег производа су премашили циљани параметар договорен са Фондом, што је стандардно решавање политичких проблема пред изборе.

Буџетски деФицит је премашен и због цене руског гаса. Влада у Кијеву показује да покушава да смањи деФицит буџета, који би 2012. године требало да буде 3,9 одсто БДП.

Овај циљ тешко да ће се достићи, трошкови се тешко смањују а приходе је немогуће повећати због слабог темпа раста. БДП Украјине ће ове године да се повећа за највише три одсто, предвиђају експерти банке КредиСвис, сматрајући да земља неће успети да се избори са буџетским деФицитом без помоћи са стране.

Уколико би Русија попустила у спору око цене гаса, Украјина би могла да се избори са деФицитом од 2,7 одсто БДП. Експерти КредиСвис су уверени да ће Украјина без кредита морати да репропграмира дуг.

ММф нема механизам за отпис дуга или репрограм, а нови кредит Фонд за сада не намерава да даје. Украјина би међутим могла да тргује, а пример јој је Грчка. Омогућивши Атини да репрограмира своје дугове ЕУ и ММф су направили преседан.

Инвеститори већ показују нервозу, тако да је тражња ЦДС, осигурања у случају банкрота Украјине, и цена тих хартија од вредности у порасту. Инвеститори од средине јесени брине судбина Украјине и активно купују ЦДС.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!