ЕвроАзија

Украјина на прагу банкрота

Супротстављање у Украјини се наставља више од два месеца дана, број жртава крвопролића је достигао огромне размере. Уплашени људи напуштају земљу. Они, који су остали, стоје у дугачким редовима испред радњи и банака. Земља је као никад пре блзу банкрота, биће веома тешко да се изађе из овог стања – крупни инвеститори повлаче своје активе, евентуална помоћ ММФ ће само ослабити националну валуту.

Сукоби на улицама украјинских градова се наставља од јесени протекле године. О поводу – одустајању власти од евроинитеграције – учесници протеста су брзо заборавили, те почели да истичу економске и у већој мери политичке захтеве, инсистирајући на побољшању животних услова и хитној смени власти, мада после наглог пада 2009. године, бруто-домаћи производ је стално растао, опозиција је доспела у парламент, до избора председника је остало нешто више од годину дана. Међутим, због нечег усред мирног града хиљаде људи је почело да се понаша као у рату: градити барикаде, заузимати зграде и нападати људе, – каже психолог Арина Липкина.

– Померају се неке уграђене у човека норме, у којима је он стасао, вероватно због акумулираног незадовољства, жеље да се осети у неком другачијем стању. Постоји велики јаз између социјалних слојева. Много зависи такође од група лидера, ако у њима има психички нестабилних људи. Међутим, све то спада у нестабилност, то је чак боље. Нема стриктне јединствене политике, значи, са гледишта деловања било ког система, то ће брзо пропасти.

Међутим, критична ситуација је далека од решења. Што више, земља и даље онемогућује евентуалне путеве изласка из кризе. Дугорочни кредитни рејтинг Украјине у страној валути се смањио на предефолтни ниво с негативном прогнозом. Нестабилност показатеља је повезана пре свега с политичком нестабилношћу. Инвеститори одлазе из Украјине зато, што једноставно не знају, с киме да воде разговоре, колико је стабилна правна база вођења бизниса у таквим условима. Управо је то провоцирало панику и дефицит готовине.

Услови, под којима ММФ пружа кредите, могу да само ослабе националну валуту. Осим тога, данас су у земљи поремећене унутарпроизводне везе између радног истока и дотационог запада. Зато је једини излаз из кризе пружање месним властима ширих пуномоћја у распореду ресурса, – уверен је директор кијевског Центра политичких истраживања и конфликтологије Михаил Погребински.

– Обновити власт у пуном обиму, коју је имао председник пре свих ових догађаја, није реално. Једина могућност за регулисање ситуације је усвајање одлуке не само о промени политичког система на вишем нивоу, већ о децентрализације власти. Распоређивати ресурсе ће у областима: у Лавовској области националисти, у Харковској сасвим други људи. То је могуће, али то мора да се постигне.

Данас раст бруто-домаћег производа Украјине обезбеђује углавном исток земље, где је усредсређена основна производња. Зато се западним регионима, који дају у укупан бруто-домаћи производ највише 20 одсто, сценарио федерализације се не исплати, сматра Владимир Рожанковски.

– Економска подела је за њих непожељна. Они би хтели обрнуто: да имају свој устав, али при томе и јединствени економски простор, што је у принципу немогуће, то је оксиморон.

Поред тога је немогуће и пуно уједињење западних и источних региона, који су у својој политици усмерени у различитим правцима. Данас нема ни јединственог лидера, који би могао да уједини читаву земљу. Ма ко да дође на власт по завршетку ових догађаја, он мора да буде јак лидер, који ће моћи да обнови разорену економију и поремећене везе са спољним партнерима, јер у случају одсутности финансијске помоћи споља, дуговски рејтинг земље ће наставити снижење и на крају крајева водити техничком дефолту.

Марија Баљабина,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. UPROPASTILA IH EVROPSKA UNIJA! Sada će da im daju kredite a uzmu sve što vredi u Ukrajini! Ako budu dovoljno glupi kolko sutra će da jurišaju na Moskvu po nalogu EU ili će rakete sa njihove teritorije da budu ispaljivane na Moskvu pa će Rusi da naprave tepih od Ukrajine t.j. da ih sravne sa zemljom!!!

  2. U čemu je razlika između Ukrajine i Srbije, ili bilo koje bivše republike Jugoslavije??? Ovde su takvi komentari kao da smo mi izmislili svijet, a usput kod nas vlada blagostanje. Nema nikakve razlike. Žalost, jad i bijeda kod nas kao i u Ukrajini.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!