Америке

Све жешћи немири у Венецуели

Протести у Венецуели су почели пре две недеље као демонстрације студената због раширеног криминала, вишегодишње несташице основних намирница и инфлације.

Опозиционе вође критиковале су власти Венецуеле да примењује прекомерну силу у покушају да сузбије протесте и указала да су снаге безбедности у многим деловима земље користиле и ватрено оружје.

На снимцима који круже друштвеним мрежама могу се видети људи с тешким ранама и без свести, мада се околности повређивања не могу установити. Демонстранти у Караксу и другим градовима изазивали су пожаре на улицама и камењем гађали припаднике Националне гарде који су узвраћали сузавцем, воденим топовима и гуменим мецима. На снимцима се може видети како полицајци и гардисти јуре демонстранте по улицама пуцајући у њих.

Хапшење Леополда Лопеза

Енрике Каприлес, два пута председнички канадидат опозиције, рекао је да је влада спровела “бруталну репресију” над студентима и другим демонстрантима, и да је упадала у станове како би хапсила осумењичене за учесче у наводном покушају државног удара. “Шта жели влада – грађански рат?”, упитао је Каприлес на конференцији за новинаре.

Члан опозиционе странке Народна воља Давид Смолански који је и председник једне од општина у Каракасу, рекао је да су хапшење лидера те странке Леополда Лопеса и агресивна потера за двојицом њених чланова, део најгрубљег таласа политичког прогона за неколико деценија. “Ако ово није тоталитарни систем, онда не знам како да објасним оно што се дешава у овој земљи”, рекао је Смолански.

Мадуро говори о покушају државног удара

Председник Републике Николас Мадуро и његове присталице, с друге стране, кажу да су протести против социјалистичке владе део покушаја државног удара који подржавају десничари и “фашисти” у Венецуели и из иностранства, посебно САД. Мадуро је обећао да ће сузбити протесте, пре свега у Тахири, области на западу, на граници с Колубијом где су немири највећи.
Судија у Караксу је одлучио да има довољно доказа да Лопес остане у притвору, између осталог због оптужбе за изазивање пожара и криминалне активности повезане с масовним протестом 12. фебруара. Тужилаштво је одлучило да не подигне теже оптужбе – за убиство и тероризам, али би Лопес и поред тога могао бити кажњен са до 10 година затвора ако буде проглашен кривим.

Опозвани акредитиви новинарима ЦНН

Влада Венецуеле опозвала је акредитиве новинарима Си-Ен-Ена (ЦНН) пошто је председник Николас Мадуро критиковао ту америчку телевизију због покривања протеста у земљи. ЦНН је саопштио да је његове новинаре венецуеланско министарство информисања обавестило да више не могу да извештавају из те земље. Мадуро је претходно запретио да ће истерати ЦНН из Венецуеле ако та телевизија не “поправи” покривање немира за које је рекао да су део кампање за свргавање социјалистичке владе. Колумбијска телевизија НТН24 прошле недеље је повучена из кабловских пакета у Венецуели.

Влада у Каракасу скоро у потпуности контролише телевизије у тој земљи, наводи агенција Асошиејтид прес додајући да је ЦНН на шпанском био извор информација многим становницима Венецуеле који су пратили последњи талас протеста.

Аутор: РТР, ДПА
Одг. Уредница: Дијана Рошчић

Дојче Веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!