Србија

“Унмик и Еулекс, спроведите истрагу о убијеним и несталим новинарима на КиМ”

Друштво новинара Косова и Метохије (ДНКиМ) и Удружење новинара Србије (УНС) подржавају рад Саветодавне комисије за људска права Уједињених нација у Приштини и траже од УНМИК-а, ЕУЛЕКС-а и приштинских институција да поступе по препорукама Комисије и спроведу истраге о убијеним и несталим, кривце казне и дају правичну надокнаду породицама жртава.

“Показало се да за киднаповања и убиства новинара није спроведена чак ни минимална истрага, а сведоци и потенцијални починиоци никада нису саслушани

Саопштење вам преносимо у целости.

“ДНКиМ и УНС скрећу пажњу да су јасно установљени пропусти у полицијском и правосудном раду УНМИК-а и драстична кршења Европске конвенције о људским правима и у случајевима несталих и убијених новинара.

Показало се да за киднаповања и убиства није спроведена чак ни минимална истрага, а у случајевима где су постојали сведоци и указано на потенцијалне починиоце нико од њих никада није саслушан.

ДНКиМ и УНС позивају Специјалног представника генералног секретара УН да јавно саопшти шта је урадио по објављивању оваквих закључака Комисије.

Међународне полицијске снаге и правосуђе поседовали су евиденцију о киднаповању дописника “Политике” и “Јединства” Љубомира Кнежевића, радника РТС-а у Приштини Мила Буљевића, новинара српске редакције Радио-телевизије Косова Маријана Мелонашија, али ништа нису предузели како би се сазнала њихова судбина.

Комисија је у случају киднаповања Кнежевића 6. маја 1999. у Вучитрну, навела да је посебно забрињавајуће да се у полицијској документацији помињу два могућа починиоца и указује на још деветоро осумњичених, али да полиција није ни покушала да те особе испита.

Буљевића су према сведочењу очевидаца 25. јуна 1999. године у Приштини киднаповали људи у униформама ОВК, док се за киднаповање Маријана Мелонашија наводе два датума 6. односно 9. септембар 2000. године и да се полиција први пут заинтересовала за тај злочин 2005. године када је само унела податке у своју базу и затворила случај. Комисија истиче да полиција није посетила Мелонашијев дом у Приштини нити отишла на његово радно место РТК, испред ког је киднапован. Истрага је изостала упркос вероватноћи, наводи Комисија, да се ради о „политички мотивисаном насиљу“.

На резултате истраге о истрази коју ради Комисија чека се у случају убиства Александра Симовића, новинара и преводиоца који је нестао 21. августа 1999. године у Приштини и чији је део посмртних остатака пронађен у селу Обриње код Глоговца.

ДНКиМ и УНС позивају Комисију да, иако је рок за жалбе истекао, посебан напор уложе и детаљно истраже кршење људских права поступањем полиције и правосуђа на Косову у случају нестанка новинара Радио Приштине Ранка Перенића и Ђура Славуја 21. августа 1998. године и убиства фоторепортера Момира Стокуће 21. септембра 1999. године.

Комисија препоручује УНМИК-у да од ЕУЛЕКС-а и других надлежних органа на Косову тражи да се кривичне истраге спроведу, починиоци процесуирају, јавно призна одговорност УНМИК-а за неефикасност истрага, извини породицама и да им се исплати правична надокнада за причињену патњу и душевну бол.

ДНКиМ и УНС сматрају да је потребно да се о пропустима УНМИК-а и укупним налазима Комисије говори и у Савету безбедности Уједињених нација”.

 

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!