Европа

Унутар ЕУ противници ЕУ све јачи, струја око Меркелове жели Четврти Рајх

ЕВРОПСКИ парламент изгласао је резолуцију о „централизацији Европске уније“ коју је предложио бивши премијер Белгије Ги Верхофстад.

Према његовим речима, резолуција предлаже, поред осталог, увођење функције министра финансија ЕУ, a уперена је против „националиста-протекциониста“.

Сам Верхофстад није ни сада било ко. Именован је за представника Европарламента на преговорима са Лондоном о Brexit-у. Он фактички надзире „цивилизовани развод“ Велике Британије од ЕУ.

Он, иначе, не крије да ЕУ треба да престане да инсистира на сагласности свих својих чланица о свим питањима. Он је један од оних који траже да се у органима ЕУ одлучује – већином гласова. Многи ово тумаче као позив на одузимање државама чланицама права да не реализују одлуке већине.

Ги Верхофстад

У резолуцији се предвиђа и формирање армије Европске уније.

У марту прошле године је фактички то исто тражио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.

Прошле недеље је министарка одбране Италије, Роберта Пиноти, лансирала идеју „одбрамбеног Шенгена“ у којем би биле Немачка, Француска, Италија и Шпанија.

Иницијативу бившег председника белгијске владе подржала су 283 евро-посланика, а 269 је било против (при 83 уздржана).

Против иницијативе „раде“ и процеси у више земаља ЕУ.

У Холандији лако може победити партија Герта Вилдерса који инсистира на референдуму о иступању из ЕУ.

У Данској је све популарнија партија Нова десница (Nye Borgerlige) чији лидер – Пернила Вермунд, коју често називају „данском Марин Ле Пен“ – позива да њена земља „пређе под покровитељство Велике Британије која је напустила ЕУ“.

Пернила Вермунд

Сама Ле Пен је већ изразила наду да ће Италија, Шпанија, Француска и Грчка наступити „као блок против еврозоне коју контролише Немачка“.

Ствари су постале толико озбиљне да је нови шеф немачке дипломатије – леви глобалиста Зигмар Габријел – већ упозорио: „Национални фронт Ле Пенове има за циљ да уништи Европску унију. То је постала реална опасност“.

Немачки политиколог Александр Рар указује да резолуције Европског парламента нису обавезујуће, али ипак опомиње:

„Проблем је у томе што је еврозона заиста у опасности. Поготово што Меркелова и други који су за јаку ЕУ не виде алтернативу, а не може све остати како је сада. Јер, све земље почињу да раде оно што пожеле и поводом избеглица, и у области финансија и спољне политике. Управо зато „спасиоци ЕУ“ предлажу да се јури даље напред и да се даје већа власт њеним институцијама. Отуда и идеје да ЕУ добије Председника Европе који би могао парирати Трампу, министра спољних послова и министра финансија. “

Рар наглашава да Меркелова жели „Сједињене Државе Европе“, али постоје и они који то неће. По његовој процени: још није јасно која ће струја победити.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!