Економија

Упозорење ПКС: Стање у привреди је алармантно

Стање у привреди Србије је алармантно, а међу највећим проблемима су неликвидност и неуредно плаћање обавеза, оцењено је у Привредној комори Србије (ПКС).

Како је речено на скупу “Како до ликвидног пословања” велики проблем привреде су и велика дуговања унутар привреде и општа финансијска недисциплина. Наглашено је и да подаци Народне банке Србије (НБС) показују да је 30. априла у Србији у блокади било 41.357 привредних субјеката с укупно неизмиреним обавезама без камата од 142,7 милијарди динара.

Јевтић: Тешкоће веће него што статистика показује

Према речима Јевтића, у Србији су те тешкоће веће него што званични подаци показују.

Он је казао да проблематични кредити предузећа гуше целу привреду, јер банке престају да дају кредите фирмама које нису у стању да их враћају, та  предузећа не могу да добију потребан новац за рад и за
исплату својих обавеза другим фирмама, а то доводи до даљег пада привредних активности и нових лоших зајмова.

Према његовим речима, упркос високом нивоу проблематичних кредита који су карактеристични за цео овај регион, Србији није угрожена финансијска стабилност и конзервативни приступ обезбедио је да банкарски сектор земље остане један од најстабилнијих у регион.

Јевтић је навео и да је удео проблематичних кредита привредних друштава у укупним проблематичним кредитима 56,5 одсто. “Све је значајнији износ потраживања од лица у стечају и очекује се повећање у овом сегмент у наредном период на чак 58,5 одсто у доцњи од годину дана, а 35,1 одсто преко две године”, казао је он.

Јевтић је додао и да је код становништва ниво проблематичних кредита око 8,8 одсто, као и да је у прошлој години примећен нешто већи раст у доцњи отплате код стамбених кредита индексираних у швајцарским францима.

Највише лоших кредита је код предузећа из прерађивачке индустрије и трговине на велико и мало, као и у области грађевинарства и сектору некретнина, казао је Јевтић. Бивши шеф Светске банке за глобалну стечајну иницијативу Гордон Џонсон казао је да генерално постоји тренд раста проблематичних зајмова, посебно у региону југоисточне Европе, где достижу више од 25 одсто.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!