Хелм

Усташоиду, тај пријемни Србија треба да полаже у Јасеновцу, Јастребарском или на Козари?

Министар спољних и европских послова Хрватске Миро Ковач изјавио је данас да је званични Загреб близу решења које би требало да омогући Србији наставак преговарачког процеса о њеном путу ка ЕУ и отварање поглавља 23.

Ковач је на ванредној конференцији за новинаре у Загребу на тему спољнополитичких односа рекао да Хрватска на томе ради кроз разне контакте са Европском комисијом и Холандијом, као тренутно председавајућом ЕУ.

„Мислим да је могуће постићи то решење. Међутим, ми смо озбиљни у тим стварима и не допуштамо полуинформације, јер на тај начин штитимо преговарачки процес и морам рећи да сам био изненађен да су неки људи из ЕУ изашли са неким информацијама и полуинформацијама у јавност, а да то претходно нисмо договорили“, рекао је Ковач.

Европски комесар Јоханес Хан, наиме, јуче је на конференцији за новинаре у Бриселу саопштио да је са Хрватском постигнут договор о томе да се Србији омогући отварање поглавља 23 у јуну.

Ковач каже да није баш најбоље схватио зашто је Хан изашао са том информацијом, а да се претходно о томе нису договорили.

„Стварно не знам. Он је мој пријатељ. Чућемо се данас телефоном, па ћемо то појаснити“, рекао је.

Поновио је да Хрватска делује конструктивно по том питању и да жели пронаћи решење, те додао:

„На путу смо да га нађемо.“

Циљ је, каже, да Србија буде у могућности да отвори то поглавље које се тиче правосуђа и темељних права.

То је, објашњава, као да уписујете факултет, али пре тога морате да положите пријемни испит, а то је нешто што се зове преговори о критеријумима за отварање тог поглавља.

„Ми смо у фази да сада дефинишемо које је то штиво потребно како би поглавље било отворено. Хрватска је јасно рекла које је то штиво, која су то мерила и захтеви, али и која је забринутост Хрватске“, рекао је Ковач.

Он је подсетио да Хрватска инсистира на потпуној сарадњи Србије са Хашким трибуналом, што, како је рекао, подразумева прихватање пресуда и одлука, затим поштовање мањинских права хрватске заједнице у Србији и обезбеђивање њиховог присуства у Скупштини Србије, као и такозвану регионалну јурисдикцију где Хрватска каже да Србија не може да буде надлежна за све ратне злочине на простору некадашње државе, укључујући и Хрватску.

„Хрватска је чланица ЕУ која функционише по принципу консензуса, а то значи да се сви морају сложити. Зато Хрватска мора бити озбиљна и самосвесна и мора помагати да други схвате шта то значи. Ми желимо дугорочно стабилне односе са свим суседима“, рекао је.

Ковач је био изричит да зато Хрватска не прихвата реч „блокада“ јер, како је рекао, никакве блокаде нема.

Он је подсетио да је Србија чекала две године на отварање преговора о прикључењу ЕУ јер су неке „велике чланице Уније“ тада инсистирале на услову да Београд покрене дијалог са Приштином.

Тада, рекао је, нико није помињао блокаду.

„Исто тако ми сада желимо помоћи и зато ми одбијамо реч ’блокада‘. Ако буде могло да се отвори поглавље у јуну, оно ће бити отворено и то не треба драматизовати“, закључио је Ковач.

Спутник

фото:АФП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!