Фељтон

Узроци пропасти Србије (1): Хајдучка држава

Карактеристично за свако поспремање куће у држави јесте да се резултати виде кроз две-три године. До тада се наводни реформатори углавном већ обогате, оду с власти и правдају се да су били надомак успеха кад су пали с функција. А они који их замене, наставе по старом још две године и криве бивше за своје неуспехе.

У новим реформама Влада је срезала пензије и тако уштедела мизерних 210 милиона евра, што према оценама свих економиста није ни изблиза довољно да се јавне финансије стабилизују. Повећани су и порези, иако конвенционална економска мудрост каже да се посрнула привреда не може консолидовати повећавањем пореза и смањивањем расхода. То само доводи до грчења система и даљег заглибљивања у живом песку.

– Наша земља је метафизичка фарса. Премијер Александар Вучић врло добро зна да ће смањивање плата и пензија имати нулти ефекат и зато ће сад посегнути за продајом Телекома Србије, удела у Електропривреди Србије, аеродрому, Државној лутрији, РТБ Бору – каже Милан Кнежевић, привредник и власник Модуса.

800.000 службеника

Некада је државни апарат државе коштао пет одсто бруто националног дохотка, па онда осам одсто, па 15, а данас кошта 45 одсто!

Црна слика привреде у Србији

* Укупно предузећа 115.000

* Губитке изнад висине капитала има 26.000 предузећа

* Губитке до висине капитала има 36.000 предузећа

* Зрело за стечај је 25.000 предузећа

* Фантомских фирми има 28.000

– Ми морамо да знамо какву државу хоћемо. Ако хоћемо либералну, онда је државни апарат мали, али су и социјална давања мања. Ако хоћемо социјалну државу, онда је апарат велики, скупљи, али и даје више. Али ја имам утисак да Срби хоће либералну државу кад треба да плате порез, а социјалну када морају код доктора, или кад им дете пође у школу. А то не може. Ми не видимо да су то два концепта. Уместо правне, ми имамо револуционарну државу – каже Миодраг Зец, професор економије на Филозофском факултету у Београду.

Ни данас нико не зна колико је тачно државних службеника, а процене иду и до 800.000 људи. Непознато је колико има државних агенција за све и свашта и колико новца оде на плате свих тих људи. Свака нова влада запошљавала је партијске чланове, а наредна је додавала своје, па смо дошли у ситуацију да има више људи у државним службама него у привреди.

Србија је током 2014. извезла 25 најбољих студената математике и медицине. Из Математичке гимназије нам је за годину отишло 11 најбољих ђака, а истовремено су професорима смањене плате.

– Па што не бисмо пробали да извеземо посланике? Ах, да, њих нико неће – истиче Зец.

Сива економија

Српски пензиони систем је такође на коленима. Пре свега он се заснива на систему “из руке у уста”. И сад се пензионерима смањују пензије, што је кршење уставом загарантованих стечених права, али се партијама повећавају буџетски издаци. Поједини економисти то што нам се у земљи дешава називају хајдучијом.

Демографи указују да заправо живимо од смањивања броја становника. За 20 година биће нас милион мање! Србија је вечито у променама, али заправо нема намеру да се промени ни за јоту. Спискали смо најмање 50 милијарди долара прихода у транзицији и то све по закону. Повећава нам се дефицит, незапосленост, јавни дуг, а смањује се број становника, плате и пензије.

Рецимо, Србијагас дугује више него што му целокупна имовина вреди, број запослених се у 2014. смањио за 50.000, кредите добијају политичке фирме које немају намеру да их врате и све то држава толерише.

– Прича о борби против сиве економије је дилетантска. Свака влада то прича и ниједна то није урадила. Од сиве економије у Србији живи 700.000 људи. Затварају нам се регуларна предузећа, а бувљаци су нам нетакнути. Кад пођете погрешним путем све су вам станице погрешне – додаје Милан Кнежевић.

Протестант Вучић

Небројено пута смо слушали председника Владе кад говори о Веберу и протестантској етици успешних друштава попут скандинавских или немачког.

“Код нас то не функционише јер протестантизам учи да нема опроста грехова. У протестантизму су цркве дрвене, а принципи гвоздени. Значи, не сме се красти. Већ код католика је постојала традиција откупа греха. А у православљу се опрост даје и без пара. То је веома важно јер је реч о духовној платформи на којој је друштво засновано. У протестантизму свака генерација мора да створи нову вредност, јер је порез на наслеђивање огроман. А код нас се за то не плати ни динара”, истиче професор Зец.

Диктат странаца

“Либерализацијом увоза и снижавањем царина постигнут је троструки негативни ефекат. Смањени су приходи од царина, а изнурена домаћа привреда остављена на немилост моћној страној конкуренцији. Уз све то, прецењени курс динара жестоко помаже увознике. Држава је прихватила диктат страних финансијера и омогућила да све важне инфраструктурне инвестиције граде странци. Тиме се уништава домаћа оператива. Потпуном депрофесионализацијом државе и целог јавног сектора добили смо најнекомпетентнију државу у последњих 100 година”, објаснио је финансијски консултант Небојша Катић.

 

Сутра: Узроци пропасти Србије (2): Агенције за свастике и снаје

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!