БезбедностЕвроАзија

Ватрени спорови око арктичких ледова

Русији може да прети диверзија против њених објеката у Арктику. На то је упозорио Дмитриј Рогозин, говрећи у петак на конференцији за штампу посвећеној пролбему националне безбедности.

Активно освања арктичког епиконтинеталног појаса којем сада теже многе земље, неизбежно ће довести до сукоба интереса ових држава. Није искључено да ће ова конфронтација изаћи ван оквира дипломатске, самтра Дмитриј Рогозин.

Сасвим је вероватно да руски објекти нафтне и гасне индустије могу да постану циљеви тајних диверзија од стране земаља конкурената. Неопходно је схватити да вршење сличних диверзија може да буде невезано са земљама наручиоцима. за наношење узвратног удара и одређења размене примене силе треба не само фиксирати извршиоца, већ и идентификовати наурчиоце. Ради тога су потребна савремена средства мониторинга, која могу ефикасно да раде у ваздушној и воденој средини.

Земље НАТО-а одавно испољавају повећано интересовање за Арктик. Још више оно је скочило последњих година када је посало јасно да се клима заиста мења и арктички ледови инензивно топе. Од 2007. године редовни у региону су постали комбиновани војни маневри под кодираним називом Операција Нанук уз учешће Данске, Канаде и САД. 2009. године под окриљем истог тог НАТО-а одржани су масовни мултинационални маневри Прецизна стрела. Прошле године у маневрима под називом Хладни одговор учествовало је преко 16 хиљада војника из 15 земаља блока. У Вашингтону не крију да разматрају Арктик као ново стратешко поље битке. Како је истакао Дмитриј Рогозин, НАТо одавно већ разматра планове јачања војно-поморске групације у арктичком региону под изговором осигурања безбедности трговачке флоте.

Уз такво узбуђење око Арктика, упозорење Рогозина поводом могућих провокација сасвим је актуално. Руски конкуренти могу да прибегну увежбаној схеми, сматра главни уредник листа Арсенал Остаџбине Виктор Мураховски.

Тренутно у западним земљама широко су развијене такозване приватне војне кампање. На данашњи дан оне имају неколико стотина хиљада сарадника. И треба рећи да ове кампање активно делују по наруџбини влада и корпорација из разних земаља – и у Авганистану, и у Ираку, и у Африци. Зато је Дмитриј Рогозин подвукао да у том случају немогуће је идентификовати наручиоца таквих дејстава: она ће се изводити рукама недржавних војних структура.

Москва, наравно, већ ради у том правцу. у Русији су усвојени Основи државне политике у Арктику. У складу са овим документом у региону се формирају арктички одреди, развија се војна инфраструктура, јача граница. По речима експерта, донета је одлука владе о стварфању јединственог система осветљавања ситуације у арктичком региону. Он подразумева радиолокационе станице које могу да завире иза хоризонта, беспилотне летелице, бродове са средствима за извиђање. То пружа могућност да се пронађе сваки објекат – на земљи, на леду и у ваздуху. Систем профункционише за неколико минута. Што се тиче заштите платформи за бушење у арктичком епиконтиненталномпојасу, то ће осигурати Северна и Тихоокеанска флота.

Андреј Смирнов , Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!