Србија

ВАЗЕЉИН ПОЛИТИКА: Вучић опрашта шиптарима провокацију у БГД и спрема се да Србима лупи још један шамар!

Усамљени протести Ивице Дачића, шефа дипломатије, можда ће бити узалудни, јер је српски премијер Александар Вучић за ЦНН помирљиво реаговао на незапамћену провокацију током фудбалске утакмице Србија – Албанија у Београду. Огроман скандал који је изазвало вијорење великоалбанске заставе изнад стадиона Партизана могао би прерасти у још већи, јер је скора посета албанског премијера Едија Раме Београду све извеснија.

Рама се није либио да тежак инцидент окарактерише као “представу насиља и расизма”, чиме је наметнуо озбиљно питање хоће ли албанске провокације усред Београда стати на догађају са стадиона у Хумској. Да Рамину посету неће пореметити скандал од пре два дана потврдила је албанска министарка одбране Мими Кодели, а да ли планира нове провокације наумом да обиђе и све Албанце, од косовских до оних на југу Србије, остаје да се види.

Удар на православље

Александар Латса, геополитички аналитичар за Евроазију, почетком године је у чланку за портал СХЕКУЛЛИ, навео да је стварање велике Албаније амерички циљ, који треба да нашкоди интересима Србије и Русије, као и православног народа у целини. Овај Француз који живи у Русији тврди да САД користе слаб тренутак Русије како би напале Србију.

– Стварање велике Албаније ће запалити Балкан, а то је пожар који ће донети слабљење Европе и дестабилизовање православног становништва у земљама попут Македоније, Грчке, Црне Горе и Србије – предвиђа овај аналитичар.

Брисел је Раму већ позвао у Београд јер, како је јуче рекла Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност, упркос свему што се издешавало за ЕУ би посета Раме Србији била добродошла у смислу наставка процеса помирења и унапређења сарадње у региону.

– Наш став је јасан, до посете треба да дође јер је то у интересу свих и у складу са обавезама које су Србија и Албанија преузеле као земље кандидати – подсетила је Коцијанчичева на део домаћег задатка Србије на путу ка Бриселу. Она није хтела да коментарише медијске наводе да ЕУ врши притисак на Београд и Тирану да се посета, и поред тешких речи размењених након инцидента, ипак одржи.

Да западног притиска ипак има указују догађаји после скандала на стадиону Партизана, јер су првобитне тешке оптужбе и препуцавања српског премијера Александра Вучића са албанским колегом до вечери спласнуле.

Тешко Европи са Тираном

– Ако је велика Албанија модел будућности за албанску владу, онда тешко земљи којој је таква прошлост главни циљ у будућности. Тешко и ЕУ ако је земља са таквим опасним намерама, која прети читавом региону, кандидат за чланство – поручио је Ивица Дачић. Он је истакао да Европа и свет не смеју да остану неми над отвореном претњом за стабилност региона, јер “ћутање може бити схваћено као подржавање”.

Муњевито најављени демарш Београда Тирани стигао је тек дан после инцидента и тек у поподневним сатима. ЕУ је била и покретач “препорука” завађеним странама, поручивши у првом налету после албанске провокације “значај регионалне сарадње и посету Раме Србији за неколико дана”.

Бриселски ехо појачао је шеф шведске дипломатије Карл Билт изразивши наду да ће премијери обе земље “увидети потребу за унапређењем билатералних односа”. Вучић, који је промоцију велике Албаније усред Србије оценио као “најтежу политичку провокацију и покушај понижења српског народа”, чуо се потом са потпредседником САД Џозефом Бајденом.

Зачуђујуће да је на вези са Вашингтоном већ други пут за недељу дана, а још чудније оно што се званично чуло из Вучићевог кабинета, да Бајден понавља причу о добрим билатералним односима и подршци Србији на путу ка ЕУ.

Међутим, у интервјуу ЦНН, председник Владе Србије је био далеко “питомији”, па је уз опаску да српска страна очекује “велико извињење” Албаније, изразио и спремност за наставак разговора са Тираном.

– Ово је врло јасан случај, али свакако морамо да разговарамо једни са другима и да побољшамо односе – навео је Вучић, акцентирајући да је потребно више разговора и међусобног разумевања.

Дисонантан тон стигао је од шефа дипломатије Ивице Дачића, који је поводом Рамине изјаве да је Албанија “модел надахнућа за будућност”, узвратио да му није познато да је велика Албанија модел будућности региона.

– Албанија заслужује најоштрију осуду због јавног и отвореног истицања пројекта велике Албаније којим насред земље Србије прети и Црној Гори, Македонији, Грчкој, али и Европи и целом свету – казао је Дачић.

Пропали великодржавни пројекти

Председник Скупштине Црне Горе Ранко Кривокапић изјавио је да га “не брине” то што је део Црне Горе био на застави велике Албаније која се појавила на фудбалској утакмици у Београду.

Он је тај догађај ставио у контекст “пропалих политика” на Балкану и “покушаја да се регион врати на стање из 90-их”.

– Црна Гора је увек била део нечијег великог плана – рекао је

председник црногорске Скупштине. Поручио је да су “онима који лоше владају увек потребне националистичке поделе”.

– То што нас сви око нас негде уцртају у неку мапу, није разлог да ми бринемо, него да они брину, јер су то политике које су пропале и које су увек пропадале и деведесетих година и у ранијим вековима – рекао је Кривокапић.

Д.Декић, Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ако има два грама мозга и зрно храбрости надам се да ће одбити посету тог смрада из Албаније. А ако дозволи посету онда он дефинитивно није сам са собом већ марионета са којом други владају.

  2. steta sto nasi politicari nemaju ljudskih kvaliteta i integritet,da su bilo sta slicno uradili njihovim zapadnim prijateljima ovi ne bi sa njima ni razgovarali,a posto im arnauti trebaju za razbijanje srbije i pljacku nema problema,nasi ce da razvijaju dobrosusedske odnose

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!