Економија

Већи порез на пословне квадрате

ПРЕДУЗЕЋА ће, по свему судећи, од идуће године плаћати већи порез на имовину. Да ли ће и грађанима овај намет бити увећан, биће познато када светло дана угледају нове измене Закона о порезима на имовину, на коме тренутно ради Министарство финансија. Основни разлог за мењање начина обрачуна овог пореза је планирано усвајање новог прописа који се односи на финансирање општина и градова. Због њега ће, наиме, локални буџети остати “тањи” на име укидања наплате еколошке таксе и фирмарина, па је план да општине и градови ова средства надоместе управо кроз – порез на имовину.

Измене Закона о порезима на имовину се, како “Новости” сазнају у Немањиној 11, односе на начин утврђивања те пореске обавезе.

– У склопу доношења новог Закона о финансирању локалне самоуправе доћи ће до измена у законским решењима и за порез на имовину, накнаде… Коначно решење ће условити доношење одлуке о променама у висини стопе, првенствено правних лица – наводи наш извор.

Иначе, познато је да су предузећа на неки начин повлашћена у односу на грађане, када је реч о начину обрачуна пореза на имовину. Јер, као што је то указао Фискални савет, тренутни пропис прописује прогресивне пореске стопе од 0,4 до два одсто за грађане, и јединствену пореску стопу од 0,4 одсто за предузећа.

– Додатно, правним лицима је дата могућност да при обрачуну пореске обавезе уместо процене локалне администрације користе процењену вредност непокретности у складу са међународним рачуноводственим стандардима и да на тај начин потенцијално смање своју пореску обавезу – указује Фискални савет, упозоравајући да је приликом интегрисања накнаде за животну средину и фирмарине у порез на имовину потребно избећи преливање пореског терета на грађане.

ЦИЉАНИ РАСТ СТОПЕ

ФИСКАЛНИ савет сматра да би одговарајуће циљано повећање пореске стопе за предузећа и друга правна лица, приликом интеграције фирмарине у порез на имовину, заправо могло да умањи њихов привилегован порески третман у тренутном закону.

– У овом контексту потребно је урадити детаљније анализе на микро нивоу како би се размотрили и алтернативни приступи. На пример, упоредити ефекте повећања пореске стопе за сва правна лица и ефекте циљаног повећања само за она правна лица која се определе за процену вредности непокретности на основу међународних рачуноводствених стандарда – указује Фискални савет.

Д. И. Красић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!