Србија

ВЕЛЕИЗДАЈНИЧЕ, где је извештај о Београду на води?!

„Ево ја вам сад обећавам да ћете у наредна два дана добити комплетан извештај о начину функционисања ‘Београда на води’ и томе како добро зарађују.“

Александар Вучић, „Ћирилица“, ТВ Хепи, 19. фебруар 2018. године

Иако је јавно у емисији „Ћирилица“ главном уреднику недељника НИН Милану Ћулибрку обећао да ће доставити извештај о пословању компаније „Београд на води“, председник Вучић то ни након скоро десет дана није урадио, потврђено нам је у НИН-у.

Подсетимо се како је текао разговор:

„Ћирилица“, 19.2.2018.

Ћулибрк: “Ја сам погледао из финансијског извештаја ‘Београд на води’, последњи је нажалост за 2016. годину, приходи су нешто врло симболични, али је губитак 10 милиона евра, отприлике.”

Вучић: “Знате како то сад изгледа? То сад изгледа негде на нивоу 170 милиона евра уложених, имају одличну добит и врло, врло добро и успешно функционишу.”

Ћулибрк: “Ја то нисам видео на АПР-у.”

Вучић: “Ево ја вам сад обећавам да ћете у наредна два дана добити комплетан извештај о начину функционисања ‘Београда на води’ и томе како добро зарађују.“

Како бисмо проверили због чега је прекршио сопствено обећање, питања о томе послали смо председниковој саветници Сузани Васиљевић, међутим одговор нисмо добили.

Иначе, компанија “Београд на води” основана је 24. јула 2014. године и у већинском је власништву фирме “Белграде Wатерфронт Цапитал Инвестмент Л.Л.Ц.” из Уједињених арапских Емирата (68 одсто). Мањински власник је Република Србија са 32 одсто удела у власништву.

Према финансијским извештајима са АПР, нето добит компаније “Београд на води” у 2014. години била је 76 хиљада динара (628 евра), у 2015. компанија је исказала нето губитак од 248 милиона динара (2,04 милиона евра), док је у 2016. нето губитак био 1,22 милијарде динара (9,91 милион евра).

Дакле, према последњим доступним подацима (финансијски извештаји за 2017. биће објављени током лета ове године), укупни губитак компаније “Београд на води” (из биланса стања) на крају 2016. године био је 1,47 милијарди динара, односно 11,92 милиона евра.

Међутим, током 2017. из предузећа “Београд на води” издвојена су две нове фирме: “БW Галерија” и “БW Кула”. Финансијски резултати ове две компаније такође ће бити објављени током лета 2018. године. Тада ћемо моћи да видимо да ли све ове компаније “имају одличну добит” и “врло, врло добро и успешно функционишу”. Наравно, да је Вучић доставио НИН-у оно што је обећао, сазнали бисмо и раније. Овако, мораћемо да чекамо лето.

Иначе, од првог спомињања Београда на води у предизборној кампањи 2012, овај пројекат прате бројне недоумице, полемике и афере у јавности, о чему је већ више пута писано: о томе када ће бити објављен уговор, када ће почети градња, колико кошта земљиште у Савском амфитеатру, који су закони мењани због овог пројекта, када ће сви радови бити завршени…

Наравно, највећа афера у вези са пројектом “Београд на води” била је суспендовање закона државе Србије и рушење објеката у Савамали и везивање грађана у току изборне ноћи у априлу 2016. године. И о томе је више пута писано – почев од фантома који су извели рушење, преко везивања грађана током рушења, па до неиспуњених обећања да ће цео случај “Савамала” бити веома брзо решен.

Још увек није.

Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!