Економија

Велеиздајник Вучић намешта “Телеком” Немцима

НА сто новоформиране комисије која ће Влади Србије предложити начин приватизације “Телекома Србија”, конкретни предлози од приватизационог саветника стићи ће почетком идуће недеље, потврђено је незванично “Новостима”. Француска инвестициона банка Лазард, у улози приватизационог саветника компаније, тада би требало да достави и процену вредности јединог државног телеоператора. Незванично, процене иду од 2,5 милијарди евра, колико је “Телеком” процењивао прошли саветник, па чак до 10 милијарди евра, колико синдикати тврде да вреди најпрофитабилнија српска компанија која послује на три регионална тржишта и упошљава готово 14.000 људи.

За куповину “Телекома Србија” заинтересовани су, првенствено, “Дојче телеком” и “Телеком Аустрије”, али, како “Новости” сазнају, “у игри” су и неки крупни страни инвестициони фондови. Заинтересованост фондова није “од јуче”, с обзиром на то да је овдашњег кабловског оператора СББ прошле године купио управо амерички инвестициони фонд ККР.

Држава не поседује у свом власништву ниједно друго предузеће које доноси више прихода, али и добити, од “Телекома”. Међутим, на продају ове компаније држава се “заклела” споразумом са ММФ. Према подацима АПР, “Телеком” је по приходу на четвртом месту привредних друштава у Србији у 2013. години (86,5 милијарди динара), а по нето добити је на другом месту (15,3 милијарде).

“Телеком” у свом власништву има укупно шест зависних предузећа. Најважније за будућег купца су свакако две компаније из исте делатности: “Телеком Српске” (65 одсто власништва) и црногорски “Мтел” (83 одсто власништва). На списку зависних друштава још су и београдски “Телус”, фирма у стопроцентном власништву “Телекома”, која се бави пружањем услуга физичког обезбеђења, одржавања хигијене и објеката; затим “Фибернет” из Подгорице (сто одсто власништва), “ТС нет” са седиштем у Холандији (сто одсто) и “ХД вин” из Београда (51 одсто удела)…

ДРЖАВНА КОМИСИЈА

У ДРЖАВНОЈ комисији која ће разматрати предлоге приватизационог саветника су Расим Љајић, министар телекомуникација, затим министри финансија и привреде Душан Вујовић и Жељко Сертић, директор Телекома Предраг Ћулибрк и први човек Агенције за приватизацију Љубомир Шубара. Задатак ове комисије је да Влади Србије, на основу предлога приватизационог саветника Лазарда, предложи најбољи модел приватизације “Телекома”.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!