Хроника

Влада Србије власник авиона који је претходно припадао купцу Галенике – компанији ЕМС из Бразила

Годину дана после приватизације Галенике, авио-служба Владе Србије постала је власник авиона, који је претходно био у власништву компаније ЕМС.

Цена и детаљи овог уговора су за сада тајна.

Да је Влада Србије набавила нови авион, прво је 2018. године објавио специјализовани авио-портал Танго Сиx. Медији су извештавали о томе да Влада има нови авион за потребе државних службеника, али се у извештајима користе формулације да је авион“набављен”, “купљен”, “добијен”. Званично није саопштено ништа.

Међутим, претрагом светске интернет базе авиона види се да је пословни авион Ембраер Легацy 600 уписан као власништво Владе Србије на чијем је челу Ана Брнабић – октобра 2018, годину дана након приватизације Галенике.

Пре тога као власник тог авиона била је уписана фармацеутска компанија ЕМС из Бразила.

Уговор о набавци авиона није доступан јавности. Влада Србије до данас није одговорила на захтев новинара Инсајдера да нам достави уговор. На додатни захтев да нам, ако већ не моземо да добијемо уговор, одговоре на питање да ли је авион плаћен или је реч о поклону – нисмо добили никакав одговор.

Kао главни купац Галенике у јавности је представљена велика фармацеутска компанија ЕМС из Бразила. Према истраживању Инсајдера, иза купца Галенике стоји мрежа од чак 13 повезаних фирми и фондова, а на врху власничке пирамиде налази се породица Санчез из Бразила, чија је ЕМС само једна од фирми.

ЕМС јесте велика фармацеутска компанија из Бразила, али у власништву Галенике, према истраживању Инсајдера, има удео од само 27 одсто. И са овим уделом у власништву испуњен је услов на тендеру за продају српске фабрике лекова. Један од услова био је да купац има везу од најмање 25 одсто са великом фармацеутском компанијом.

Серијал Инсајдера “Распродаја под заветом ћутања” о приватизацији и пословању Галенике наставља се у четвртак у 21 сат на телевизији Н1. Kако је показало истраживање новинара Инсајдера у вези с приватизацијом највеће и последње државне фабрике лекова спорно је много тога – од почетне цене која је износила један евро, до тога да су се у позадини одвијали паралелни послови које повезују исте људе и исте фирме.

Подсетимо, у првој епизоди серијала „Распродаја по заветом ћутања“ објављено је то да је Галеника продата као презадужено предузеће, као терет за државу, иако је држава Галеници пре и непосредно након приватизације опростила највећи део дугова. Видели сте и неке од необичних пословних аранжмана које су, паралелно са приватизацијом Галенике, имали купци ове фармацеутске компаније из Бразила.

Инсајдер.нет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. zar bi ste dozvolili indijancu, gurbet cedi sa nama se u avijonu gurati, nase ispustne gasove udisati, i sa nama mazani leb s pastetom jesti i vodom zapijati. — zasluzni gradjanin, gosn. miskovica, zemunaca i onoga dotumaraliog bosanca pokojnika, et cetera, prijatelj i nas od krvolocnog slobe osloboditelj zasluzuje avijon il letilicu da moze letovalista posecivati i svoje brasno i mekinje po svetu prodavati. — prosla su vremena kola i konja, cergi i mecki, sad na poljima nema se sta ukrasti, sad se budzet i fondovi pljackaju, krediti uzimaju, beduini posecuju, cica berluskonija zurke, il kod makronca pricadjeni momci opipavaju, onda i teski bolesnika imamo koji za lekom po svetu, za nase pare, tragaju . — da imena ne pominjem, kad sve mozete domisliti, dobro je avijon imati, jerbo vako ovim bosanancima, na trajnom radu kod nas, mozemo pozeleti vrat slomiti, kad ih ne mozemo sa grbace oterati.

  2. ama ne stigoh postu poslati a vec moderator preti da se na moderaciju mora cekati i ako ne pomenuh nikoga vaznog i uglednog, vec samo sljam iz bosanskog ustasluka naplaveni. — nemo rodjo sebi brige praviti, brisi i tragove nemoj ostavljati, jerbo kako vidim brojace komentara ti mogu pokvariti.

  3. Где је тендер? Како се купио авион , на бувљаку у Бубањ потоку?
    На овом порталу вест о Саши Мирковићу који је осуђен на годину дана јер је злоупотребио положај, купивши робу за општину на чијем је челу, БЕЗ ТЕНДЕРА…
    Ајде лепо премијерко ви нама објасните, јели тендер по закону, или није???
    Јесте ли ви прекршили тај закон? Хоћете ли због тога бити осуђени???
    Или српски реченио вам се јебе за закон и тендер, може вам се?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!