Економија

Вредносни папири нам пумпају дуг

Држава се све више задужује емитовањем обвезница, а камате премашују 15 одсто. Банке нису много спремне да купују записе, као што су то чиниле раније, када им је било исплативије

ДРЖАВА наставља да се све више и по већој цени задужује емитовањем обвезница. Камата за записе продате у уторак тако је била преко 15 одсто! Тиме се пуни буџет, али и и увећава јавни дуг, који је већ премашио 15 милијарди евра и прети да нас увуче у презадуженост.

Србија се током другог тромесечја ове године финансирала искључиво продајом хартија од вредности, тако да је дуг, по овом основу, нарастао на 369,6 милијарди динара или, друкчије речено, сада је за 60,8 милијарди динара виши него пролетос. Од марта до јула, за вредносне хартије Трезора била је мршава сезона, јер је просечно продато нешто испод половине емитованих обвезница. У јуну је продато само 19 одсто пуштених записа.

– На пад улагања инвеститора у наше вредносне хартије утицали су раст премије ризика земље и неизвесност око динамике и јачине фискалне консолидације – наводе у НБС. – Држава је због тога одлучила да прошлог месеца поново понуди записе са краћим роком од три до шест месеци. На две аукције је постигнута камата од 12,7 одсто, односно 13,25 одсто.

Према речима Ђорђа Ђукића, професора Економског факултета у Београду, због неповољне економске ситуације у Србији, али и у Европи, улагачи се затварају. Има наравно шпекуланата са такозваним врућим капиталом, који су спремни да ризикују и да купују записе, али по високим ценама.

– Банке нису много спремне да купују записе, као што су то чиниле раније, када им је било исплативије, него да одобравају кредите, јер држава још није исплатила ни старе дугове, већ им даје само камату – каже економиста Млађен Ковачевић. – Да би привукла купце, она мора да подиже камату, а то значи само још веће задужење.

 СПОЉА

ЈАВНИ спољни дуг Србије је већи за 382,8 милиона евра.Директне обавезе износе 255,3 милиона евра за зајам Евроспек инвестиционе банке за финансирање извозно оријентисаних малих и средњих предузећа, а индиректне од 190,5 милиона евра за гаранцију за кредит Европске инвестиционе банке компаније „Фијат компакт аутомобили Србија“. Обавезе државе према Фонду за развој су повећане за 51,1 милион евра, као и за гаранцију за кредите банака „Галеници“ и „Грађевинској дирекцији Србије“ од 63,1 милион евра.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!