Друштво

Вучићева деструкција образовања: Шест пута мање новца за науку

Док научници већ две године чекају неопходну опрему коју су наручили, Јединици за управљање пројектом (ЈУП), задуженој за расподелу средстава научној заједници, одобрен је шест пута мањи износ од оног који је тражен за ову годину. 

„Набавка опреме за научноистраживачку заједницу се финансира искључиво из кредитних средстава. Реализација набавки зависи од расположивих средстава која се за реализацију пројекта ’Истраживање и развој у јавном сектору’ предвиде Законом о буџету за текућу годину. У односу на захтевана средства за реализацију пројекта у 2014 години, приближно шест пута мањи износ је стављен на располагање”, прецизирају у ЈУП-у.

У свом информатору о раду ЈУП је упозорио да је још 2013. године, ради контролисања генерално високог кредитног задужења Републике Србије одобрено знатно мање средстава за повлачење из кредита ЕИБ (Европска инвестициона банка) и ЦЕБ (Развојна банка Савета Европе).

У овој институцији наводе да је прошле године формиран Међународни одбор за управљање пројектом и сачињавају га поред домаћих представника и представници ЕИБ-а, Европске банке за развој Савета Европе и делегације ЕУ у Републици Србији.

„На састанцима Међународног одбора су констатована ограничења реализације пројекта због расположивог буџета те потребе да се продужи расположивост кредитних линија. На претходном састанку донет је и закључак да се за приоритетне потпројекте поставе ’Набавка нове капиталне опреме’ и ’Централизовани систем за евидентирање и набавку потрошног материјала’ тако да се очекује њихова убрзана реализација”, истичу у ЈУП-у.

Директор ЈУП-а, професор др Александар Симоновић каже да је за набавку капиталне опреме, уз други пројекат, набавку потрошног материјала, прошле године потрошено више новца него за све друге потпројекте заједно, као и да ће се та тенденција наставити и ове године.

– Укупна вредност предвиђених средстава за набавку опреме и потрошног материјала је 90 милиона евра за 784 пријављена пројекта. У почетној фази реализације набавке капиталне опреме започело се са најскупљим ставкама и до сада је обухваћено 200 пројеката. Због ограниченог буџета очекује се да ће рокови за реализацију кредита бити продужени. У сваком случају, ова два пројекта, набавка опреме и набавка потрошног материјала, неће бити угрожена, јер ће оба бити завршена до краја 2015. године – истиче професор др Симоновић.

ЈУП је основала Влада Србије 2010. године са задужењем да управља пројектом „Истраживање и развој у јавном сектору” који обухвата и неке јавности познатије потпројекте попут изградње Центра за промоцију науке, Природњачког центра у Свилајнцу са диносаурусима и дино-парком, станове за младе научнике у новобеоградском Блоку 32. Све укупно реч је о 29 потпројеката укупне вредности 420,8 милиона евра од чега су 305 милиона евра кредитна средства. 
Научна и стручна јавност имала је замерке на поједине пројекте, постављало се питање зашто је градња Центра за промоцију науке са 20 милиона евра скочила на 65 милиона евра, указивано је на десетогодишње кашњење са изградњом станова за научнике у новобеоградском Блоку 32. ЈУП-у су, између осталог, тражени подаци о броју запослених и њиховим примањима. У недавно објављеном тексту у „Политици” професор др Петар Аџић, између осталог, написао је да је у ЈУП-у „осим што су запошљавали нове кадрове, ситуација увек остајала иста, новац који је нашим пројектима додељен стоји, наручене опреме нема”.

Истичући да је директор ЈУП-а промењен 2013. године, надлежни у овој институцији тврде да је, узимајући у обзир све ангажоване, тренутно ангажовано 50 одсто мање од броја запослених у 2012. години.

 
Ј. Чалија, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!