Економија

Вучићу, престани да лупеташ јер није ММФ ништа погрешио већ сте само агресивно наплатили потраживања од државних предзећа

Београд — Премијер Србије Александар Вучић каже да први пут може да каже да је ММФ погрешио у процени привредног раста Србије за ову годину.

Вучић је поручио да ће раст бити већи од 0,5 до један одсто, а то, додао је, значи пут изласка земље из кризе.

“Данас по први пут смем да кажем да очекујем да њихова (ММФ) процена не буде тачна око стопе раста за ову годину. Они су предвидели да ће бити између минус 0,5 и минус један, што је било у реду имајући у виду мере фискалне консолидације, али верујем да ћемо и ове године по том питању имати позитивни раст, да идемо у плус 0,5 до плус један што би нам отворило могућност да у 2016. и 2017. имамо на раст већи од три одсто”, рекао је Вучић у Привредној комори Србије.

Србија је, каже, на тај начин ушла у ред земаља у Европи с највећим растом, што би значило излазак земље из кризе.

Према његовим речима, план Владе Србије у наредном периоду је опоравак земље и стварање услова за одрживи развој на бази повећања инвестиција и извоза, што ће омогућити, како је рекао, повећање запослености и животног стандарда.

Он је рекао да се до тога неће доћи лако, али да је то Србија постигла захваљујући тешким мерама и уз помоћ пријатеља из целог света који су те реформе подржали, попут ММФ-а и Светске банке.

“Моћи ћемо за шест месеци, надам се, да изађемо пред ММФ са предлозима који ће значити нешто лакши и бољи живот нашим грађанима”, закључио је Вучић.

Премијер је говорио и о томе да у делу јавног сектора Влада није најправедније спровела мере фискалне консолидације и поручио да ће на томе да се поради.

“Од ЕПС-а и Дунава ни динар”
Вучић је казао да ће Влада Србије пратити кретања у буџету у наредних неколико месеци и да ће, у складу с тим, а у договору са ММФ-ом и Светском банком, видети шта постепено може да уради у погледу повећања плата и пензија.

Вучић је рекао да је дефицит буџета у прва три месеца 21,5 милијарди динара, уместо планираних 55 милијарди динара, и да је та разлика “већ на нивоу смањења плата и пензија за годину дана када би се урачунала уплата пореза и доприноса”.

Премијер је одбацио спекулације у јавности да ће Влада, због добрих резултата у првом кварталу, повећати плате и пензије зарад политичких поена, али да за та повећања постоји могућност само у договору са ММФ-ом и Светском банком.

“Мислите ли да је неко рекао да ћемо сада да идемо у то да вратимо све да бисмо стекли популарност, да би народ рекао како много успешно владамо? Не. Рекли смо чекајте да видимо како ћемо да радимо наредна три месеца, у наредних шест месеци, а онда ћемо да договарамо шта је то што постепено можемо да урадимо у договору са ММФ-ом и Светском банком, јер не желимо да рушимо тај споразум. Желимо да оздравимо друштво без обзира на политичку цену”, поручио је Вучић.

Говорећи о разлозима за мањи дефицит у првом кварталу него што је очекивано, Вучић је рекао да је један од разлога повећање непореских прихода, зато што је, како је навео, држава успела да натера јавна предузећа да део свог профита дају држави, јер постоје због тога што им је држава омогућила монополски положај.

Он је, међутим, додао да добар део тих средстава, која су јавна предузећа уплатила у буџет, уопште није искоришћен.

Премијер је истакао и да ове године држава ништа неће добити од ЕПС-а због стања у том предузећу, као и да због “пљачкашког односа” према “Дунав осигурању” то предузеће неће имати ништа да уплати у буџет ове године.

“Следеће године итекако очекујемо новац од ‘Дунава'”, закључио је Вучић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!