Србија

Заменик директора секретаријата енергетске заједнице ЕУ Дирк Бушле потврдио план да се после избора у Србији блокира изградња Јужног тока!

Србија врло добро напредује у примени прописа ЕУ у области енергетике у оквиру Енергетске заједнице југоисточне Европе рекао је данас заменик директора Секретаријата Енергетске заједнице Дирк Бушле.

На скупу “Европска енергетска политика – изазови за Србију у процесу приступања” Бушле је рекао да је чланство у Енергетској заједници корисно јер пружа могућност земљама да почну да примењују европске прописе у енергетици и да се припреме за тржиште ЕУ.

– Из угла енергетске зајендице, Србија врло добро напредује. Прва сте земља која озбиљно примењује Трећи (енергетски) пакет. Једна сте од водећих земаља у отварању тржишта, што је, на крају, главни тест за то колико сте озбиљни у примени европских прописа – рекао је Бушле.

Он је додао да ту има “спотицања”, али да Србија добро напредује и да, између осталог, има врло развијено регулатерно тело, односно Агенцију за енергетику, чију улогу и независност, како је додао, још треба оснажити.

Бушле је рекао да у региону треба ускладити реформу енергетског сектора и одрживи развој енергетике, како не би дошло до великог раскорака у тим процесима као у случају Бугарске која је предалеко отишла у подстицању обновљивих извора енергије.

Оценио је и да Енергетска заједница југоисточне Европе треба да има више слуха за земље региона у погледу начина на који се циљеви остварују, али не и да мења циљеве.

Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић је рекао на скупу да су проблеми земаља региона у области енергетике слични: да су зависне од нискокалоричног угља и од увоза енергената уопште.

Свилановић је рекао да у региону нема много снабдевача енергијом, да је енергетска ефикасност врло ниска, а инфраструктура застарела.

Он је додао да су емисије гасова са ефектом стаклене баште мале у региону, али да је то пре свега последица неразвијене привреде и да убудуће треба имати у виду да ће развој подразумевати и раст емисија штетних гасова.

На скупу је изнет податак да се у Србији емитује 6,5 тона угљен диоксида по становнику, што је близу просека ЕУ.

Свилановић је рекао да ће решења у области енергетике захтевати много више средстава него што земље региона могу да приуште и да, пошто нису у положјау да се додатно задужују, доступна средства треба пажљиво користити.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!