Србија

Зорана Михајловић потписала Меморандум о сарадњи за изградњу складишта нафте са Немцима, нафта вероватно стиже из баварских нафтних бушотина!

Министарство енергетике, јавно предузеће Транснафта и немачка компанија Оилтанкинг, потписали су данас Меморандум о стратешком партнерству у изградњи складишних капацитета, складиштењу и управљању обавезним резервама нафте и нафтних деривата.

Министарка енергетике у оставци Зорана Михајловић казала је након потписивања да је Србија према Закону о енергетици у обавези да има обавезне резерве нафте и нафтних деривата до 2023. године.

Она је нагласила да те резерве требају да одговарају 90 дана просечног дневног увоза или 61 дан просечне дневне потрошње нафте и нафтних деривата.

Михајловићева је истакла да Србија тренутно има око 716.000 метара кубних складишних капацитета за нафту и нафтне деривате, а да недостаје још око 250.000 кубних метара складишних капацитета, како би могле да се обезбеде предвидјене обавезне резерве.

Она је додала да ће се тек прецизирати детаљи данас потписаног документа о сарадњи са немачком компанијом која има вишегодишње искуство у изградњи складишних капацитета у земљама ЕУ и нагласила да се процењује да је почетни могући износ улаганхја у изградњу складишта у Србији око 50 милиона евра.

Директор ЈП Транснафте из Панчева Томислав Баста казао је да се још разматрају потенцијалне локације за складиште којим би требало да управља заједничка компанија и да се ускоро очекује дефинисање уговора о стратешком партнерству и заједничком улагању.

Предаставник немачке компаније Оилтанкинг Свен Тисен казао је тржиште Србије има прилику да се развија и расте и да је та компанија која примењује најсавременија техничка решења и са искуством од 40 година спремна да помогне Србији у том процесу.

Он је додао и да је та компанија обезбеђује складишни простор Немачке, Белгије, Холандије и Данске.

Амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм казао је да је Немачка веома битан партнер Србији у области енергетике и да очекује да ће данас потписани Меморандум ускоро да се преточи у уговор који ће бити још једна потврда успешне сарадње две земље.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!