Став

Западни “ДОНАТОРИ”: Искуство Украјине

Један од омиљених аргумената присталица убрзаних евроинтеграција у Србији, јесте теза о великој финансијској помоћи на коју земља може рачунати чак и пре званичног усвајања захтева.Међутим, како показује тренутно искуство Украјине, чак и геополитичка важност овог или оног региона за Запад уопште не представља кључ за престижне банкарске трезоре и финансијска газдинства. Напротив – не покреће се финансијско “донаторство”, него отворене политичке и економске уцене, користећи заиста жалосно социјално-економско стање “реципијента”.

Видимо да и панична изјава нових украјинских власти да је државни трезор празан, уопште није имала онакав ефекат какав се очекивао. ММФ је констатовао да Украјини “није неопходна” хитна економска помоћ, а други водећи светски донатори су се посвађали око тога ко треба више новца да издвоји Украјини – покушавајући да пребаце терет једни на друге и чак… на саме Украјинце.

Традиционално су светски берзански индекси добар показатељ кризне ситуације у овој или оној “врућој тачци”. Што се тиче развоја ситуације у Украјини – према оценама међународних стручњака њене перспективе су веома тужне. Трговци на Њујоршкој берзи оцењују  да ће се “политичка превирања у Украјини очигледно појачавати”.[1]Тог мишљења се придржава и Стен Сами, аналитичар британске финансијске компаније IGMarket. У интервјуу агенцији АП он је предвидео “ескалацију ситуације у Украјини” која може “дестабилизујуће утицати на тржиште током наредних недеља”.[2]

У таквим околностима растуће неизвесности не чуди више него уздржана позиција водећих западних институција и држава по питању пружања помоћи Украјини. А тон по том питању јасно задају ММФ и Немачка. Док нови руководиоци Украјине позивају на додељивање 35 милијарди долара Украјини током наредне две године, а 4 милијарде долара хитно – Запад јасно покушава да смањи финансијске ставке.

Генерални директор ММФ Кристин Лагард уверена је да финансијска ситуација у Украјини уопште није тако лоша како то изгледа новим властима. “Ми не видимо ништа критично за толику панику у овом тренутку. Ми се надамо да се власти неће гађати великим цифрама које су у ствари бесмислене, пошто нису оцењене на исправан начин… Мислим да је у овом тренутку више него превремено оцењивати финансијске потребе гађајући се цифрама. Ми се морамо опирати на чињенице, ми морамо да полазимо од ситуације онакве јесте” – подвлачи Лагард у интервјуу информативној агенцији Rojters.[3]

Oдређена логика у више него опрезном ставу руководиоца ММФ-а свакако постоји. Последњих 20 година ММФ је Кијеву обезбедио кредите у укупном износу од отприлике 19 милијарди долара (на основу данашњег важећег курса ММФ-а у безготовинским новчаним јединицама SDR). Mеђутим, интересантно је нешто друго – услови тих зајмова. Према рачуници стручњака, обим процената које је исплатила Украјина у односу на добијену суму зајмова које је добијала током 20 година, износи 12,1%. То је много већа кредитна стопа од оне коју земља може да добије од приватних банака. На тај начин практично постајући монополиста по питању кредитирања Украјине, ММФ истовремено предлаже најоштрије финансијске услове – да и не говоримо о политичким захтевима који су традиционално “припојени” уз кредитне аранжмане ММФ-а.[4]

Али то још није све. Кристин Лагард је своју изјаву да практично не жели да кредитира нове власти у Украјини изрекла након сусрета са представницима Немачке – главног донатора еврозоне. Заправо, након сусрета са министром иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајером. Није тајна да је Немачка на почетку изражавала озбиљну сумњу у вези са исувише активним дејствима ЕУ по питању Украјине. Када се почело говорити о конкретним милијардама из еврофондова – Немачка опрезност се претворила у јавно противљење финансирању Украјине са њеним многобројним политичким, социјалним и међунационалним проблемима. Као што је с тим у вези изјавио Фили Мисфељдер, стручњак за питања спољне политике владајућег немачког Хришћанско-демократског савеза – “Пре него што Запад упути новац Украјини, њега морају обезбедити сви украјински политичари који имају огромна лична богатства у тој земљи”.[5]

Отуда и “савез” Немачке и ММФ-а. Додуше, не можемо рећи да се ММФ потпуно уклонио од пружања помоћи Украјини. Наредних дана нове власти у Украјини треба да започну преговоре са ММФ-ом. На тим преговорима пре свега ће бити речи о исплаћивању последњег дела већ одобреног кредита под раније уговореним условима. А већ у текућој години Украјина би требало да у оквирима гашења међународних кредита отплати око 6 милијарди долара.

Као резултат тога, “на крају” добијамо заједничку изјаву земаља групе “G-7” (САД, Јапан, Немачка, Француска, Британија, Канада и Италија ). Они су обећали да ће “пружити моћну финансијску помоћ Украјини” – али су се упркос свему позвали на “подршку ММФ-а” Украјини у оквирима његове припреме “Новог програма кредитирања”. Као што видите – ни речи о хитним исплатама за спречавање украјинског дефолта, нити о било каквом отписивању некаквих делова ранијих кредита, које Украјина у данашњој ситуацији очигледно није у стању да сервисира.

Тако се круг затворио. Практично испровоциравши својом политиком дубоку унутрашњу кризу у Украјини и колапс њене уставне власти, Запад се сада по налогу Немачке и ММФ-а лукаво склања у страну, како не би ризиковао сопствене кредите и инвестиције. А онда за њега више није важно да ли је “у врту зова, а у Кијевку – ујка”.[6]Најважније је – наплатити старе кредите и рачуне и боље припремити нови дужнички јарам. Логика неоколонијализма и финансијско-политичког поробљавања је неумољива – како у Украјини, тако и на Балкану.



[1]
281105 GMT Feb 14 AP0702 4 ixx 524 a0702 ;EN;x;O;00000000;^BC-World Markets 2nd Ld-, 0524<

[2]281621 GMT Feb 14

[5] ИТАР-ТАСС 03.03.2014 15:06:53

[6]Позната руска пословица “в огороде бузина, а в Киеве дядька” означава бесмислицу, одсуствовање повезаности у причи (примедба преводиоца).

 

Петар Искандеров

Фонд Стратешке Културе

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!