Политика

Зашто НВО подржавају велеиздајника Дачића

ПОХВАЛЕ Ивици Дачићу да је српски Де Гол, или Черчил, да држи историјске говоре и понаша се државнички… дошле су са адресе са које их је мало ко очекивао. Перјанице грађанске Србије Весна Пешић, Соња Бисерко, Ненад Прокић сматрају да је председник српске владе државник великог формата, а хвалоспеве је заслужио због учешћа у преговарачком процесу о Косову.

Како је Ивица Дачић од “малог Слобе”, како га је годинама крстила друга Србија, еволуирао у Черчила и Де Гола? Да ли је грађанска Србија, која се залаже за независно Косово, похвале на рачун српског премијера изрекла баш зато што јој се чини да преговарачки процес иде у том смеру?

За Наташу Кандић, оснивача Фонда за хуманитарно право, која се до сада није оглашавала овим поводом, нема дилеме:

– Дачића треба дати подршку у преговорима о Косову. Процес који је у току има за циљ уређење добросуседских односа Србије и Косова, као и уређење односа севера Косова са Приштином. Све што долази из Србије и развија се у том правцу треба подржати. Први пут направљени су озбиљни помаци у побољшању односа.

Кандић наглашава да је неопходно редефинисати односе у региону и исправити грешке, па је све што из Србије иде у том смеру – добро.
НВО ПИСАЛЕ НИКОЛИЋУ Група невладиних организација затражила је од председника Томислава Николића да се одрекне титуле четничког војводе, јер би то било од великог значаја за Србију и српски народ. У отвореном писму Николићу НВО су навеле да му је титула четничког војводе додељена 1993. на Романији и да би његов гест којим се одриче те титуле, иако она нема никакву вредност и смисао, био од “великог значаја за Србију и српски народ и за њихове односе са другим народима и државама”. – Ми ћемо свакако, као народ, бити вечно одговорни за злочине које су наши сународници починили, али и себи и другима дугујемо бар то да за сва времена раскинемо са оним што нас је обрукало пред светом – наводи се у писму које су, између осталих, потписали Хелсиншки одбор за људска права, Жене у црном, Иницијатива младих за људска права, Комитет правника за људска права, Центар за културну деконтаминацију, Фонд “Биљана Ковачевић Вучо”, Независно друштво новинара Војводине…

– Преговарачки процес који се одвија треба да покаже да Србија мисли о људима на КиМ. Све што се из Србије развија у том правцу, што је прописано и Ахтисаријевим планом, треба подржати – сматра Кандић која оцењује да је сада дата шанса “онима из деведесетих” да исправљају грешке које су починили.

Да подршку Дачићу дају људи који су за независно Косово, сматра и посланик СПС Зоран Анђелковић Баки, који је крајем деведесетих био задужен за бригу о покрајини.

– То је група људи која искрено жели да Косово и Метохија што пре добије назависност, а с друге стране Србија жели да се то питање што пре реши. Видећемо до ког момента ће подржавати Дачића и да ли ће до краја бити задовољни. То је став људи који због свог виђења политичке ситуације подржавају одређени процес. У сваком случају, нисам егзалтиран када их чујем – каже за Анђелковић за “Новости”.

Он додаје да поделе на грађанску и неку другу Србију нису добре, да су биле опасне и деведесетих и а сада су.

– Постоји одређени број људи у Србији, а нарочито у Београду, који су на другачијим националним позицијама. Више бих волео озбиљније понашање и реалан приступ, и пре и данас. То би било боље за државу. Нисам за екстремна искакања без обзира на то о коме се ради – каже Анђелковић.

А на питање да ли подршка грађанске Србије премијеру може бити ветар у леђа у текућим преговорима о Космету, он каже:

– Најбољи ветар у леђа Дачићу је Резолуција Скупштине Србије. Екстремна подршка може да буде корисна, али и контрапродуктивна.

Милорад Вучелић, некадашњи високи функционер СПС, иронично је коментарисао цео случај.

Весна Пешић и Наташа Кандић

– Мало ли је, када тако велика социолошкиња као што је Весна Пешић каже да се у једној личности крују Де Гол и Черчил. То ће имати и шири европски одјек, па ће француска војска када буде марширала поздрављати нову инкарнацију Де Гола. Има ли шта боље за Србију него да има преговарача који је као Де Гол и Черчил. У овом исказу Весне Пешић грађанска Србија коначно се легитмисала, показала шта је све време била и достигла врхунац политичке мисли и фолозофије…
УТИЦАЈ НА БИРАЧЕ Вукадиновић је уверен да ова подршка Дачићу неће донети ни гласове ни поене, већ само понеко олакшање на међународном плану. С друге стране, грађанска Србија и о овоме мисли другачије. Они сматрају да њихова подршка неће негативно утицати на политичку будућност лидера СПС и његово гласачко тело. – Не може се догодити да странке које су сада на власти изгубе изборе – каже Наташа Кандић. Зоран Анђелковић је уверен да грађани врло добро знају ко и због чега некоме даје подршку. – Бираче не треба потцењивати. Знају они зашто неко неког напада или подржава. То народ препозна у моменту. Обичан народ је већа грађанска елита од ове која се тако представља.

На крају озбиљно закључује:

– Они ће подржати свакога ко ће издати Косово.

За аналитичара Ђорђа Вукадиновића у целој причи има двоструких стандарда и лицемерја.

– Показује се да није проблем ни у Милошевићу, ни у деведесетим, ни у Шарићу, само ако се ради оно што желе спољни центри моћи. Дачићу се прашта све само ако је на линији онога што заступају Вашингтон и Брисел.

Дачићеви коалицини партнери – напредњаци и регионалисти – не размишљају о томе да ли су похвале на Дачићев рачун похвале и њима самима.

– Ми имамо свој пут који је одговоран, нов и родољубив – каже за “Новости” потпредседник СНС Игор Мировић. – А грађанска Србија има свој пут и сопствени контекст у коме хвали Дачића.

Владимир Илић, функционер УРС, оцењује да су поређења са де Голом и Черчилом претенцизна и дискутабална.

– Очигледно је да је Весна Пешић разочарана учинком ДОС у последњој деценији и да њене изјаве представљају јед и бес, више него рационалан став – каже Илић.

ЛИХТ: ЗНАЧАЈНИ ДИЈАЛОЗИ

– Дијалози у Берлину и Бриселу веома су значајни за даљи пут европских интеграција, а руководство Србије показало је спремност и озбиљан степен политичке храбрости да обави одређене тешке послове како би Србија ушла у ЕУ – изјавила је у суботу председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт.

Лихтова је рекла да је посета Берлину, коју је предводио први потпредседник Владе Александар Вучић, од огромног значаја, што је случај и са дијалогом у Бриселу.

И потпредседник Немачког маршаловог фонда за САД Иван Вејвода сложио се са Лихтовом.

 

Новости-Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!