Србија

Завера ћутања о југу Србије

ХИТАН попис становништва у општинама Бујановац, Прешево и Медвеђа – први је захтев више удружења Срба са југа Србије, која од државе траже да се после више деценија утврди тачан број припадника албанске националне мањине. Они очекују и да држава уреди бирачке спискове, који су, како наглашавају, пуни фалсификованих имена и непостојећих грађана. Срби из Бујановца тврде и да се игром бројем становника спроводи политичка дискриминација, због чега су у матичној држави постали грађани другог реда.

Представници удружења која окупљају Бујановчане изричито се противе утврђивању броја становника на југу помоћу процена, како је то чињено у прошлости. Они истичу да је број Албанаца који живе у Србији знатно мањи него што се у јавности представља.

– Наше информације говоре да у општини Бујановац живи мање од 12.000 Албанаца, што је двоструко мање него што је утврђено на попису 2002. године – изричит је Александар Поповић, потпредседник Српског народног већа Бујановца. – Подаци које држава узима као званичне фалсификовани су и не одржавају право стање. Постоји најмање десетак албанских села чије је становништво процењенио на 3.500 житеља, а која су данас – готово пуста.

Поповић наглашава да тренутно нико у Бујановцу не зна тачно колико је грађана са правом гласа у овој општини. Злоупотребе са бирачким телом учиниле су да се комплетна локална власт нађе у албанским рукама.

Други корак после пописа требало би да буде усаглашавање бирачког списка са стањем на терену. На листама је око 2.000 имена Албанаца који немају матични број, нити живе у Србији. Међу бирачима је и више десетина старијих од 100 година. Ова имена уписана су 2001. и 2002, откада је упркос сталном смањењу броја становника, број гласача у порасту.

Да је све што се догађа у општинама на југу већ виђено на Косову и Метохији сматра председник Одбора за људска права из Бујановца Светислав Величковић. Срби су љути на државу која сву пажњу посвећује Албанцима, а жмури на њихове проблеме.

– Готово сва власт у Прешеву и Бујановцу је у рукама Албанаца – објашњава Величковић. – На бирачким списковима не ради ниједан Србин. Већина инвестиција и државне помоћи завршава у албанским селима, а само припадници ове мањине добијају радна места у локалној самоуправи и јавним предузећима. Због свега тога страхујемо да може да дође до масовнијег исељавања српског становништва.

ПЕТИЦИЈА ИЗГУБЉЕНА У ВЛАДИ ИЗА захтева да се у Бујановцу што хитније спроведе попис становништва из кога би се видео тачан број припадника албанске националне мањине, али и да се званично утврди тачан број гласача, стало је 7.000 грађана ове општине. Петиција са тим захтевима предата је Влади Србије почетком 2010. године.
– Ћутање је једини одговор који смо добили из врха државе – истиче Александар Поповић.
– Када смо се интересовали за судбину наших потписа, речено нам је да су изгубљени у министарству којим је тада руководио Милан Марковић.
Прилика да се коначно утврди број припадника албанске мањине у Србији пропуштена је пре две године, када су Албанци бојкотовали попис становништва. То је довело до тога да Бујановац на папиру броји 18.067 становника, а Медвеђа 7.438 житеља. У општини Прешево, у којој живи највећи број припадника албанске мањине, пребројано је свега 3.080 становника.

Да и држава размишља о новом попису потврђује за „Новости“ председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Зоран Станковић. Он каже да је ново пребројавање могуће, али да је неопходно да се добро припреми. И још је рано за приче о датуму његовог одржавања.

– Очекују нас важни разговори албанских лидера са премијером Дачићем о седам тачака које је усвојила Влада јуна ове године – објашњава Станковић.

– Међу темама биће и интеграција Албанаца у друштво Србије, али и поштовање законских права и обавеза. Тада ће бити размотрено и утврђивање тачног броја Алабанца, што подразумева и одлуку о понављању пописа.

Станковић истиче и да се тражи адекватно решење како терет поновљеног пописа не би пао на државни буџет, јер су га пре две године Албанци свесно бојкотовали.

АМЕРИКАНЦИ У БАЗИ “ЈУГ“

ДЕЛЕГАЦИЈА Стејт департмента и војске САД, коју је предводио Мајкл Смит из Глобалне иницијативе за мировне операције, посетила је Команду Копнене војске у Нишу и базу „Југ“ код Бујановца. На састанку с представницима ВС разговарало се о реализованим активностима на спровођењу пројекта базе „Југ“ и плановима за даљи развој. У плану је опремање полигона и стрелишта, набавка симулатора и тренажера и изградња инфраструктурних објеката

 

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!