Економија

Због ниске цене малине произвођачи крче засаде

У СРБИЈИ су у последње две године искрчене велике површине под малинама, а оне воћњаке који нису преорани, малинари су престали да обрађују. Међу главним разлозима свакако је ниска откупна цена, али и то што је малина сађена на местима која нису за њу погодна. Без малињака је највише остала Мачва, која и није подручје са добрим агроекономским условима за гајење овог воћа.

Овако, за “Новости”, тренутну ситуацију објашњава Милан Лукић, директор Института за воћарство Чачак. Како каже, од укупних површина под малином у Мачви сада је остало свега 20 до 30 одсто.

– Један од генералних проблема, када је малина у питању, јесте низак принос по хектару, који не може да подмири трошкове производње – каже Лукић. – Због тога је садни материјал од пресудног значаја. Наш институт производи знатне количине садница, које спадају у највише и најбоље категорије одабраних сорти виламета и микера.

УВОЗ ОСИМ што смо велики извозници, наша земља малину и увози. Како нам је испричао Гулан, малину највише увозимо из БиХ, око 75 одсто. Нешто купујемо на КиМ, из Бугарске и Црне Горе.

Нажалост, каже Лукић, последње две године имамо врло мало нових засада, а потражње за новим садницама готово да није ни било. Кад год произвођачи нису задовољни ценом малине, то се одрази и на засаде. Ове године јесмо били у ванредном стању због епидемије, али је Министарство пољопривреде излазило у сусрет са дозволама за кретање, па није било проблема да се воћњаци обилазе и да се ради у њима.

Према речима Лукића, сада имамо доста лоших, али и добрих засада малина. А, да бисмо имали добре приносе, што је око 25 тона по хектару, битне су саднице. У плану је да се уради пројекат, којим ће се прецизирати у којим подручјима ће она моћи да се гаји. То не значи да остали неће моћи да је гаје, али држава неће давати субвенције свима.

– Држава не може да се меша у откупну цену малине, али може да обезбеди транспарентан и легалан откуп – сматра Лукић. – Немамо довољно произвођача који имају род од 25 до 30 тона по хектару.

Како тврди Бранислав Гулан, аналитичар, у нашој земљи има око 5.000 “малих фабрика” под отвореним небом, које годишње произведу око 20 милиона тона малине. Када је реч о извозу, малина је и даље наш највећи адут: највише одлази у Немачку и Француску, али и у САД, Велику Британију, Аустрију… Влада је недавно формирала и тим за унапређење производње и тржишта малине.

Ј. СУБИН, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!