Свет

Земље BRICS ће имати заједнички приступ информативној безбедности

ВОДЕЋИ безбедњаци BRICS (Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужноафричка Република) надлежни договорили су се да утврде јединствене приступе у сфери информационе безбедности, саопштила је прес-служба Савета безбедности Руске Федерације.

То је договорено на састанку представника BRICS који је одржан у уторак у Москви. Секретар СБ РФ Николај Патрушев рекао је на том састанку да се земље BRICS налазе у зони нарочитог ризика, пошто против њих може бити искоришћено вештачко изазивање националних сукоба.

„С обзиром на огромне ресурсе и перспективу развоја наших земаља, може се закључити да се чланице BRICS налазе у зони нарочитог ризика. Трендови последњих година сведоче да ће се против наших земаља користити у првом реду не војни, већ информативни притисак, вештачко заоштравање националних, верских и културних сукоба“ – нагласио је он.

Патрушев је додао да Запад као инструмент утицања на BRICS све чешће користи међународне финансијске институције. Тако је у последњих 10 година укупни одлив капитала из земаља BRICS износио најмање 3,5 билиона долара. С тим у вези, секретар СБ РФ је истакао важност оснивања Нове развојне банке BRICS.

Патрушев се такође заложио за повећање сарадње у областима као што су војно-техничка сарадња, заједничка борба против тероризма, екстремизма, сепаратизма и прекограничног криминала, као и за борбу против других изазова и претњи.

„Управо захваљујући принципијелном ставу Русије и Кине у Савету безбедности УН, који су подржале друге чланице петорке, успели смо да спречимо страну војну интервенцију у Сирији, издејствујемо уништење сиријског хемијског оружја и избегнемо да оно доспе у руке терориста“ – подсетио је он.

По речима Патрушева, сарадња у оквиру BRICS усмерена је на изградњу мултиполарног система међународних односа заснованог на принципима праведности и равноправности.

„То подразумева одрицање од застареле праксе блоковске дипломатије“ – указао је он.

Патрушев је рекао да је „петорка“ заинтересована за повећање свог присуства у регионима где јачају интеграциони процеси, где се „не мешају политика и економија, већ обрнуто – где се уклањају препреке за трговину, размену технологија и инвестиције“.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!