Економија

Агресивне економске убице из ЕБРД-а: Дајте Телеком што пре то боље!

Београд — Директор Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) у Србији Матео Патроне каже да та финансијска институција никако није против изласка Телекома Србија на берзу.

Ипак, како је рекао, сматрају да је тој компанији потребан стратешки инвеститор који ће имати значајну “порцију'” власничког удела”.

Како је нагласио, излазак Телекома на берзу не искључује и тражење стратешког партнера за ту компанију.

Он је казао да су представници ЕБРД већ разговарали са премијером Александром Вучићем о приватизацији не само Телекома, већ различитих српских компанија, а нарочито Дунав осигурања и Аеродрома Никола Тесла.

“Постоји интерес српских власти да се те фирме приватизују. Надамо се да ће тај процес ускоро почети”, рекао је Патроне.

Патроне је подсетио да је ЕБРД од 2001. године у Србију уложила 3,5 милијарди евра у 180 пројеката. Према његовим речима,тренутни портфолио те међународне финансијске институције у Србији је око 2,5 милијарди евра, у око 130 пројеката. Он је прецизирао да је око 15 одсто тог новца уложено у уделе у компанијама, док остатак чине кредити.

Одлуку у ком ће се тренутку кренути у приватизацију тих компанија, према његовим речима, требало би да донесу власти у Србији, али је, како каже, став ЕБРД по том питању је – што пре то боље.

“Не треба заборавити да је то ипак процес који мора да се спроведе на најбољи могући начин, и да се организује отворени тендер”, рекао је Патроне и додао да ЕБРД разуме и слазе се са Владом у зељи да се максимизира вредност тих предузећа.

Према његовим речима, ЕБРД је заинтересована да учествује на више начина у приватизацији – било кроз куповину удела заједно са другим инвеститорима, да финансира друге инвеститоре коју би купили удео или да обезбедити финансирање компанији за даље инвестиције.

“Начин на који ћемо учествовати ће бити одређен потребама самог предузећа као и приватизационим процесом. Па, ако постоји потреба за продајом удела или за финансирањем аквизиције од стране других, отворени смо и за то”, наводи Патроне.

Он је подсетио да та банка већ има власничке уделе у 39 компанија у Србији. Како је рекао, у власништву ЕБРД-а је и око 25 одсто у државним банкама – Комерцијалној и Чачанској. Такође, додаје, ЕБРД има удео и у приватним компанијама, попут МК групе, Викторија групе, Форма идеале.

Правило је, каже, Патроне, да ЕБРД увек инвестира у мањински пакет акција. Упитан да ли учествују у одлучивању, одговара да су ангажовани у корпоративном управљању.

“Увек тражимо место у одбору компаније и одређена правила и мере у складу са уговором о акционарима, како би унапредили управљање и оперативни менаџмент. Са друге стране, никада се не мешамо у дневно вођење компаније, јер то и није наш посао”, објашњава он.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!