Економија

Банке у Србији заробљене због лоших кредита

Београд — Вицегувернер Народне банке Србије (НБС) Веселин Пјешчић изјавио је да је, према последњим подацима, удео лоших кредита у Србији 22,9 одсто.

Он је поручио да у наредном периоду очекује да ће се активно решавати тај проблем, јер је смањење ненаплативих зајмова основ за веће кредитирање банака.

“Оно што нас, као и министарства финансија и привреде охрабрује, јесте спремност да се у наредном периоду ради на решавању овог проблема. Ту је могућа тесна сарадња како би се ослободио потенцијал који је сада због високог удела лоших кредита заробљен у банкарском сектору”, истакао је Пјешчић у изјави Тањугу и додао да би то представљало основ за нови кредитни раст у наредном периоду.

Говорећи о најављеном формирању фонда који би куповао ненаплативе кредите, он каже да још нису у потпуности позната законска решења.

Генерална намера је, објашњава он, да формирање фонда у формално правном смислу буде у рукама државе која би поставила системски оквир, док би он био у власништву приватних компанија које би инвестирале у куповину ненаплативих кредита.

“Једна од ствари на којима су банке инсистирале јесте принцип одговорности да оне добровољно продају део ненаплативих кредита том фонду и то би требало да буде минимум који би требало да се нађе у закону”, рекао је Пјешћиц након панела на Самиту гувернера који је у Бечићима организовао недељник НИН.

Он је подсетио да је НБС релаксирала регулативу у више наврата и тиме је омогућила банкама да активно раде на смањењу нивоа ненаплативих кредита, тако што је омогућено и да банке продају потраживања другим компанијама.

“То се већ дешава и имамо случајеве да су поједине банке продавале део својих ненаплативих кредита и на тај начин смањивале њихов удео у својим билансима. То ипак, није још применљиво у свим банкама”, наводи вицегувернер НБС и додаје да је услов да не постоји интересна повезаност између тих компанија које купују та потраживања.

Да је висок удео ненаплативих кредита велики проблем и у другим земљама региона, потврдио је и вицегувернер Централне банке БиХ Радомир Божић. Он је изјавио да је ниво и тренд лоших кредита у региону забрињавајући и нагласио да ће то бити велики изазов за владе. Према речима гувернера Народне банке Македоније Димитра Богова, ситуација је у Македонији са те стране боља.

Како је рекао Тањугу, удео ненаплативих кредита у банкарском сектору те земље је 11,5 одсто. Према његовим речима, удео такозваних НПЛ-ова је у тој земљи био највећи у јулу 2013. када је износио 12,5 одсто, а од тада има тренд смањења. Богов је рекао и да је пре 2008. кредитна активност у тој земљи била слабија него у осталим земљама у региону.

“Код нас је кредитни раст био 20 до 30 одсто, док је у осталим земљама био 50 одсто па чак и до 100 одст годишње. Тренутно је кредитни раст у Македонији један од најбољих у Европи иако је само седам одсто, док су у осталим земљама Европе чак и на нули, негде је и негативан”, похвалио се гувернер Народне банке МАкедоније.

Упитан да да савет Србији како би смањила удео НПЛ-ова, одговара да је то тешко, јер је сваки проблем индивидуалан, али оно што је потребно свима у региону јесте да имамо компаније које откупљују те кредите.

”То су компаније које по дисконтним ценама купују лоше кредите, а онда стављају та предузећа која дугују у рад. Важно је да она не стоје мртва и стварају додатну вредност”, рекао је Богов Тањугу.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!