Здравље

Ако ово пише на храни коју купујете онда је немојте јести

Свакодневно купујемо производе који су нам представљени као свежи, природни па чак и домаћи. Али само један поглед на декларацију производа, на којој се налази листа састојака коришћених у производњи, довољан је да схватимо како је реч о маркетиншким триковима.

На декларацијама тако проналазимо непознате скраћенице и необичне називе за које не знамо шта значе. Нутрициоинсткиња Ивана Бечић издвојила је неке од назива које би, иако су одобрени за употребу у прехрамбеној индустрији, требало избегавати.

МСГ
Мононатријумов глутамат (МСГ) или Е621 је појачивач укуса који је најзаступљенији у индустријским производима попут инстант супа и месних прерађевина. Иако током деценија употребе у прехрамбеној индустрији није доказано да има штетно дејство на здравље, постоје назнаке да конзумација хране која га садржи може узроковати симптоме попут главобоље и мучнине.

Е951
Вештачки заслађивачи су због тога што немају енергетску вредност, а дају интензиван осећај слаткоће, данас свеприсутни на тржишту у бројним прехрамбеним производима. Њихова примена се може позитивно одразити код особа које су на редукцијским дијетама и код особа које болују од дијабетеса.

Али неки вештачки заслађивачи, попут аспартама (Е951), су због потенцијално штетног дејства на здравље предмет бројних истраживања, али за многе не постоје научни докази о штетности па је њихова употреба у прехрамбеној индустрији врло раширена.

Транс масне киселине
Настају делимичном хидрогенацијом биљних уља. Декларација на производу на којој се делимично хидрогенирана уља налазе на једном од прва три места на листи састојака, углавном садрже и веће количине транс масних киселина. Оне имају неповољан утицај на здравље јер повећавају ниво ‘лошег’ ЛДЛ холестерола што доприноси ризику од срчаних оболења.

Нитрити и нитрати
Нитрити и нитрати су конзерванси који се користе највише за производњу сухомеснатих производа, сирева и усољене рибе. У организму могу ометати транспорт кисеоника у крви, зато се препоручује избегавање производа који их садрже, а нарочито осетљива група су деца.

Е102 и Е123
Употреба вештачких боја попут тартразина (Е102) и амарантха (Е123) је у појединим земљама забрањена због сумње да узрокују различите здравствене тегобе. Приликом избора производа, предност увек треба дати природним бојама као што су екстракт паприке (Е160ц) и куркума (Е100).

Задовољна.хр

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!