Србија

АЛО ТУКО! За извлачење једне тоне литујима из руде користи се скоро 2 милиона литара воде!

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да ће реализација пројекта “Јадар”, за експолоатацију литијума крај Лознице, односно почетак рада рудника, бити у складу са одлуком грађана на референдуму.

“Важно је да одлучимо јесмо ли против литијума или не. Све што тзв. еколошки покрети говоре, да је држава потписала уговор са Рио Тинтом, да ће Дрина пресушити, да ће нестати река Јадар, да ће пропадати куће – то су све неистине. Још увек немамо процену о утицају на животну средину”, рекла је Михајловић за ТВ Хепи.

Уколико постоји начин да се извуче литијум из јадарита, а да се не уништи животна средина, онда ће се то радити. Све друго је политичка манипулација групе људи који желе да ступе на политичку сцену

Она је нагласила да ће и овај, као и сваки други пројекат у области рударства, бити реализован само ако буду поштовани стандарди заштите животне средине.

Истакла је и да, уколико постоји начин да се извуче литијум из јадарита, а да се не уништи животна средина, онда ће се то радити.

Lithium mining involves drilling a hole and pumping brine to the surface. That brine is then left to evaporate for months, which creates a chemical concoction containing manganese, potassium, borax, and salts, which is filtered and placed into another evaporation pool. The remaining mix will take another 12 and 18 months before it’s filtered enough for them to extract the lithium carbonate. 

“Све друго је политичка манипулација групе људи који желе да ступе на политичку сцену, али треба да баратамо чињеницама. Држава се понаша одговорно и радиће искључиво са одлуком народа”, казала је министарка.

The biggest environmental danger posed by lithium mining is the amount of water the process uses up: an estimated 500,000 gallons of water per ton of lithium extracted. This can endanger the communities where the lithium is being mined because it can cause droughts or famine if operations are not kept in check. 

Михајловић је истакла да је на држави је да објасни шта је литијум, „да сви знају да је то нафта и злато 21. века и да је то огромна шанса за целу привреду“.

Нема договора ако нам животна средина неће остати здрава

“Желимо комплетан ланац производње, а то значи да можемо да приходујемо 15 милијарди евра, што је трећина нашег БДП-а. Али, понављамо то од првог дана, нема одлука ако нам животна средина неће бити здрава”, објаснила је она.

Михајловић је поновила да је пројекат „Јадар“ велика развојна шанса за Србију због чињенице да се ту налази јединствено налазиште минерала у свету.

“Литијум јесте важан за Србију. Имамо јединствено налазиште које је прихваћено свуда у свету и имамо минерал који је неопходан за будућност модерне производње, не само када је реч о извлачењу и преради руде, већ и када говоримо о фабрици литијумских батерија и фабрици електричних возила. Доказане су резерве од 158 милиона тона”, рекла је Михајловић.

Навела је да се ради о потпуно новој технологији, као и да све информације о штетности износе они који желе да ово питање искористе за своју политичку промоцију.

Бета, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!