Безбедност

Вода за пиће постаје најважнији стратешки ресурс на планети

Свет се суочава са кризом воде без преседана због нагле потрошње и климатских промена. Четвртина светске популације тренутно се суочава са недовољном количином питке воде сваке године. Очекује се да је чак једна милијарда људи до 2050. године бити погођена недостатком воде за пиће, наводи се у најновијем извештају Светског института за ресурсе.

Недовољне количине питке воде подразумевају да земље користе скору сву воду коју имају, односно најмање 80 одсто обновљивих извора, прецизира се у извештају који се објављује сваке четврте године.

Подаци указују да 25 земаља, које чине 25 одсто глобалне популације, имају проблем са количинама питке воде, а пет најугроженијих су Бахреин, Кипар, Кувајт, Либан и Оман.

Чак и краткотрајна суша могла би да доведе ова места у опасност да остану потпуно без воде.

„Вода је вероватно наш најважнији ресурс на планети, а ми ипак њоме не управљамо на начин који то одражава”, каже Саманта Кузма, руководилац програма „Аквадукт” и један од аутора извештаја.

„Радим пројекте о води скоро 10 година, и на жалост, прича је иста скоро читавих 10 година“, рекао је Кузма за Си-Ен-Ен.

Потражња за водом у свету се више него удвостручила од 1960. године, а прогнозе кажу да ће додатно порасти још за 20 до 25 одсто до 2050. године.

Повећана потражња за водом произилази из низа фактора, укључујући растуће становништво и потребе индустрија као што је пољопривреда, заједно са неодрживом политиком коришћења воде и недостатком улагања у инфраструктуру.

Највећа промена у потражњи за водом догодиће се у подсахарској Африци јер се предвиђа повећање потражње за водом од 163 одсто до 2050. године.

„Један поглед на подсахарску Африку, видимо да потражња за водом нагло расте“, каже Кузма, углавном за употребу воде у домаћинству и наводњавање усева.

У Северној Америци и Европи, потражња за водом је на одређеном нивоу уз одређене мере за ефикасније коришћења воде. Али то не значи да делови ових региона биће бити погођени.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Политика.рс

Један коментар

  1. и србија може у наредним деценијама имати проблема са пијаћом водом.

    кише су све мање, подземни базени воде који се пуне стотинама (<100) година се интензивним наводњавањем брзо празне.

    провери колико литара воде оде на 1 кг малине, парадајза, паприке, јабуке, лубенице…

    провери колико тона разног поврћа извозимо и имаћеш отприлике цифру воде коју извеземо "за Џ"

    провери којим резервама воде располаже регион, и колико је стара (дуго таложена и сакупљана ) вода у земљи.

    изненадићеш се!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!