Свет

Асанжу преостала још само жалба Врховном суду Велике Британије

СУД У ЛОНДОНУ ПОТВРДИО ПРВОСТЕПЕНУ ПРЕСУДУ ДА ОСНИВАЧ WIKILEAKS БУДЕ ИЗРУЧЕН ШВЕДСКОЈ

  • Уколико се догоди да Врховни суд жалбу одбаци као недопуштену, оснивач WikiLeaks Џулијан Асанж биће изручен Шведској у наредних десет дана
  • Формално, у Шведској не постоји оптужница против Асанжа, а европска потерница за њим расписана је зато што је одбио да се јави штокхолмској полицији и бекства у Велику Британију

        СУД у Лондону одбацио је жалбу Џулијана Асанжа, оснивача планетарно познатог сајта WikiLeaks, и потврдио првостепену одлуку да он буде изручен Шведској.

        Држављаним Аустралије и бивши хакер – 40-годишњи  Асанж – покушавао је од децембра 2010. (када се добровољно предао британској полицији) да осујети своје изручење Шведској чији тужилац има намеру да га испитује о целом низу наводних „сексуалних преступа“, укључујићи и силовање. Формално, у Шведској не постоји оптужница против Асанжа, а европска потерница за њим расписана је зато што је одбио да се јави штокхолмској полицији и бекства у Велику Британију.

        Крајем фебруара 2011. године – да подсетимо – лондонски судија Белмарш Хауард Ридл прихватио је шведски захтев за његово изручење, али су се Асанжови адвокати на ту одлуку жалили. А сви су изгледи да ће срочити жалбу и на ову последњу одлуку и да ће је упутити Врховном суду Велике Британије.

        Уколико се догоди да Врховни суд жалбу одбаци као недопуштену, оснивач WikiLeaks биће изрушен Шведској у наредних десет дана.

        Иначе, Асанж ће и решење Врховног суда чекати у једном месташцу на истоку Енглеске где је на условној слободи, са „Цецином наруквицом“ на нози и обавезом свакодневног јављања у локалну полицију. Међутим, захваљујући кауцији коју је платио, Аустралијанац има право да јавно наступа, па то и користи да држи предавања и наступа на митинзима.

Асанжу преостала још само жалба Врховном суду Велике Британије

        Минулог пролећа су се појавиле информације да ће Асанж написати аутобиографију да би имао одакле да покрије судске и остале трошкове. Имао је, већ од старта, понуду за ауторски хонорар од најмање милион фунти. Књига се у септембру појавила у књижарама, али са скандалом.

        Шкотска издавачка кућа Canongate штампала је књигу без Асанжове сагласности. Као и у већини других сличних случајева, ствар је прилично замршена.

        Шкоти су Асанжу дали аванс за будућу књигу. Он је ангажовао „професионалног аутора“ којем је – у диктафон – испричао најбитније епизоде свог живота и каријере, али није дао сагласност за штампање јер му се прва верзија књиге учинила „исувише интимном“. Пошто је Асанж одуговлачио а није враћао аванс, Шкотланђани су одлучили да ту верзију објаве и учинили су то под насловом „Неодобрена аутобиографија“.

        Нејасно је да ли Асанж и даље одржава везе са својим WikiLeaks-ом. Било како било, сајт је недавно објавио да привремено „замрзава деловање“ због финансијских проблема.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!