Свет

Русија ће правити модерне носаче авиона

03.11.2011. –

Команда Ратне морнарице (РМ) Русије донела је одлуку о формирању група носача авиона. Ово ће омогућити да се прошири зона утицаја руске флоте на Тихи океан и Северни Атланик. Како се очекује, до 2027. године РМ ће добити две групе носача авиона – једну у Тихоокеанској флоти и другу у Северној.

Изгледа да је на дискусије о томе да ли да се граде или не савремени носачи авиона стављена тачка. Иако коначну одлуку у вези с овим питањем, чија цена износи на милијарде долара треба да донесе председник Русије. Тренутно у наоружању РМ постоји један носач авиона – тешка крстарица-носач авиона „Адмирал флоте Совјетског Савеза Кузњецов“. Он је у наоружање достављен пре 20 годна. Свака јака држава жели да има групу носача авиона како би показала свој престиж, истиче одговорни уредник „Независног војног прегледа“ Виктор Литовкин:

Носаче авиона немају само Американци, већ и Французи, Велика Британија, Шпанија, Бразил и Кина. Индија има стари енглески носач авиона, а тренутно ми за Индију модернизујемо руски носач авиона „Адмирал флоте Горшков“, који се код њих зове „Викрамадитја“. Негде пред крај 2012. године он ће бити предат РМ Индије. Засад бранимо своје обале и своје приобалне економске зоне. Међутим, једном ће се појавити интереси у Светском океану и ови интереси се никако не могу бранити без носача авиона.

Кад буде поринут први носач авиона војна флота треба да заврши формирање ескортне групације. У њу ће ући ракетне крстарице,разарачи, вишециљне подморнице, фрегате, корвете и бродови за обезбеђење. Данас Удружена бродоградитељска корпорација (УБК) гради нове фрегате и корвете, пројектује нови разарач и формира пројекте за обнављање ракетних крстарица, које се налазе у резерви. Иако је важна демонстрација престижа, постоје и други, много битнији фактори који објашњавају потребу за изградњом, истиче Виктор Литовкин:

Носачи авиона су потребни за мноштво циљева. То је плутајући аеродром, који прилази обалама неке државе, с њега узлећу авиони: ловци, нападачи, бомбардери, авиони за далеко радиолокационо обавештавање. И није сваком руководиоцу ове државе пријатно на свом месту. Као друго, испод бродова који улазе и вишециљну групу носача авиона увек се налазе стратешке атомске подморнице са стратешким ракетама. Односно, носачи авиона покривају рејоне развоја стратешких атомских подморница.

Пројекат носача авиона биће завршен до 2017. године, а 2023. године ће бити поринут у воду. Планирано је да се брод гради по модулној шеми с финалним склапањем у предузећу „Севмаш“. Нови руски носач авиона ће бити атомски, а компанија „Севмаш“ има искуства у изградњи бродова с атомским енергетским уређајима. Запремина дела брода под водом нове „плутајуће тврђаве“ за руску РМ по оценама стручњака, може износити од 50 до 70 хиљада тона.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!