Економија

Већина прима плату из буџета

У скоро 100 општина и градова Србије производња изгубила битку са администрацијом. Да није управе, без плате би била половина запослених у Прешеву, Опову…

ПРЕРАЂИВАЧКА индустрија у Малом Црнићу храни словом и бројем – два запослена. Плату из буџета у истом месту прима 293 становника, што је мало мање од трећине укупно запослених. Ова грана индустрије је битку с јавним сектором изгубила и у Сокобањи, Црној Трави, Савском венцу, Медвеђи, Голупцу… Државна служба у тим местима ангажује и до 20 пута више радника.

Да није јавне управе, образовања и здравства, без плате би била скоро половина свих запослених у Прешеву, Опову, чак 41 одсто у Бојнику и скоро исти удео у Тутину, Медвеђи, који проценат мање у Ћуприји. Приватни сектор једва опстаје у малим општинама Србије, нарочито на југу и истоку земље.

 – Очекивао сам да ће анализа доказати да је највећи удео радника у државној управи, образовању и здравству у укупној запослености у Београду и у малим сиромашним општинама – објашњава економиста Мирослав Здравковић. – Подаци су ме разуверили по питању престонице, јер ови делови јавног сектора ангажују близу 19 одсто запослених, што је скоро најмање у држави. У Београду је највећа стопа запослености у свим другим областима. У сиромашним општинама, међутим, приватни сектор је слаб. То су предели погођени „белом кугом“, попут Топличке области. Реформа здравства и образовања овде не би смела да смањи број запослених, јер ако они не би примали плату, не би било никога да покрене било какву производњу. У том случају не би било никога ко би имао каква таква примања.

 Однос запослених у прерађивачкој индустрија и оних у јавном сектору показује да је производња „поражена“ у мало мање од 100 градова и општина Србије. У скоро 70 места макар који радник више ради у производњи него у администрацији, школи и дому здравља и болници.

– Најбољи је однос у Ариљу и Рачи – додаје Здравковић. – То нам само показује колико једна отворена фабрика мења статистику, али и да је важан сваки такав позитиван помак. У Ариљу је наспрам 2.308 раника у индустрији, 606 запослених у управи, образовању и здравству. У Рачи је 1.300 у индустрији, а 343 у јавном сектору.

ОБЛАСТИ 

ЗАПОСЛЕНИ у управи, образовању и здравству чине 35 одсто заполсених у Топличком крају. У Нишавском округу у овом делу јавног сектора ради 28,2, а у Нишу 28,1 одсто радника. У Јабланичком округу јавни сектор носи 28 одсто запослености, а у Зајечарском – 27,3 одсто. Приватни сектор најјачи је у Колубарској области, јер упошљава више од 62 одсто запослених. Следи Београд, па моравичка област.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!