Економија

Банда почела медијску припрему за ново повећање цене струје

Београд — Цена струје за домаћинства у Србије је доста испод тржишне и очекује се да тако остане у дужем периоду.

То је изјавио извршни директор за трговину електричом енергијом у ЕПС-у Драгана Влаисављевић.

Он је на конференцији “Економист – Свет у 2018”, у Скупштини Србије, представио ЕПС као највеће у региону енергетско предузеће које је у државном власништву, са вертикалном организацијом.

“Гарантовано снабдевање је испод тржнишних цена и то значајно и то се неће променити. Гарантовани снабдевач ће наставити да снабдева гарантовано тржиште још дужи низ година”, казао је Влаисављевић.

Према његовим речима, ЕПС производи довољно струје за потребе домаћег тржишта.

ЕПС планира да производња електричне енергије у 2018. буде повећана односно на нивоу из 2016, која је била једна од бољих за хидроелектране.

Влаисављевић истиче да је Србија по питану струје много боље повезана са суседима него кад је у питању гас и да је главни ток струје са истока ка западу, с обзиром да вишак струје имају Бугарска и Румунија.

Преко граница Србије годишње се пренесе 14 терават сати струје, што је око 40 одсто производње у Србији.

Влаисављевић је навео да је наш регион дефицитаран са струјом, да се смањује производња у термоелектранама на угаљ, док је хидро-сектор стабилан.

Највећи увозници струје у региону су Мајдарска – од осам до 12 теравата, затим Грчка и Хрватска, а највећи извозници Бугарска – до 10 терават сати, затим Румунија и БиХ.

Истакао је да се код нас, али и у региону, дуплирају капацитети за производњу струје из обновљивих извора, пре свега из ветра и соларне енергије.

Србија ће, како се очекује, до 2021. имати један терават (милијарду киловат сати) из обновљивих извора, а највише из ветропаркова.

Влаисављевић каже да се ЕПС суочава са веома конкурентним тржиштем и зато стално мора да инвестира.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Šta je po njima tržišna cena struje kad nemaju konkurenciju? Da to ne znači onoliko para koliko njima treba? Cena struje u Srbiji je viša nego u EU. Pogledajte svoje račune za struju, podelite ih sa brojem utrošenih kw i to uporedite sa cenom u pojedinim evropskim zemljama (možete pronaći na internetu). Razlika varira zavisno od broja utrošenih kw, ali u svakom slučaju je kod nas struja skuplja, u nekom slučaju manje, u nekom više.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!