Србија

Београдске Аугијеве штале пуне гована па смрди читав град

НИЈЕ новина да у летњим месецима град обавију непријатни мириси који спречавају суграђане да отворе прозор и проветре просторије након топлог дана. Дунавски рукавац, стајско ђубриво са периферије, канализација, само су неки од могућих узрока непријатних мириса…

“Смрдљиво јутро на Звездари”, “Смрди као у штали” – написи су на друштвеним мрежама у којима суграђани негодују због стања у њиховим општинама. Иако се проблем са непријатним мирисима често јавља у летњем периоду, Београђани на то не могу да се навикну.

– Осећа се као канализација, или јавни тоалет, а центар је града. Преко дана нестане мириса, али чим падне мрак и смири се дође налет и буде непријатно – пожалила се Наташа Раковић.

Из “Беоком” сервиса нису могли да нам дају више информација о пријавама грађана због овог проблема, већ су нас упутили на Градски завод за јавно здравље. Из ове установе наводе да загађења ваздуха нема, али да ови мириси и те како нарушавају услове комфора суграђанима.

ИРИТИРАЛЕ И ПКБ ОРАНИЦЕ

ПРЕТХОДНИХ година у исто време непријатан мирис повезиван је са ПКБ ораницама и стајским ђубривом. Овај мирис осетили су и Панчевци у скоро свим деловима града, па су им, осим јужне индустријске зоне, сметале и београдске њиве из Падинске скеле.

– На основу теренских обилазака Мобилне екотоксиколошке јединице за реаговање у венредним ситуацијама, може се констатовати да су у питању мириси својствени распаду органских материја. Јављају се у вечерњим и раним јутарњим сатима, а могу се довести у везу са ниским водостајем река Саве и Дунав, наглим променама барометарског притиска и великим осцилацијама између дневних и ноћних температура – кажу из ГЗЗЈЗ.

Према подацима овог завода, мириси се најинтензивније осећају у приобалним појасевима Саве и Дунава и нарочито на изливима градске канализације, као и у окружењу Чукаричког и Дунавског рукавца.

Суграђани се жале и да им ноздраве иритирају испарења из асфалта, поготово на простору око Вуковог споменика и у делу Скадарске улице. По прописима, радници “Градске чистоће” перу улице увече, и то у периоду од 20 до 5 сати ујутру. Из цистерни или директно из хидрантске мреже на чишћење 13 милиона квадрата јавне површине потроше 1,3 одсто пијаће воде. Посао им кочи само мраз, па одлажу црево када се спољна температура спусти испод четири степена.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!