Економија

Без договора о кредитима у швајцарским францима

Преговори три стране – корисника кредита у швајцарцима, банака и државе настављени су рано јутрос у Влади. Након вишесатних разговора, како су из Удружења ЦХФ Србија за Н1 навели – коначног договора нема.

Да ли је решење за око седамнаест хиљада грађана који су задужени у швајцарцима на видику – није јасније ни након данашњих преговора представника Владе, Народне банке, осам банака и чланова удружења корисника кредита у швајцарским францима.

Иако су разговори трајали неколико сати, ставови банкара и дужника су и даље подељени. Kако су за Н1 у Удружењу ЦХФ Србија навели, постоје “црвене линије” преко којих они не желе да пређу. А не желе да пређу преко тога да се у “леx специалис” унесе да је валутна клаузула у швајцарским францима била законита, иако на томе банке инсистирају.

Представници корисника кредита кажу да уколико се законом констатује да су уговори о кредитима били законити, нема сврхе за даље преговоре. Ипак, додају да се држава труди да до договра дође, што их – како кажу – охрабрује да се разговори наставе у наредним данима.

Подсетимо, на столу је, од прошле недеље, предлог да Србија донесе “леx специалис” за решење проблема задужених у швајцарским францима, којим би се омогућило конвертовање кредита индексираних у швајцарској валути у уобичајне кредите, везане за евро. Таквим законом би терет поднеле и банке, али и држава.

Мађарска је једна од првих земаља која је проблем швајцараца решила конверзијом, али у домаћу валуту. Након одлуке Врховног суда и става да пракса банака није била праведна, донет је Закон о конверзији, али су се у тој земљи кредити у францима пребацивали у кредите у форинтама.

“Гордијев чвор” кредита у швајцарцима Хрватска је почела да распетљава 2013. године када је донета пресуда по колективној тужби, којом је валутна клаузула у швајцарском франку укинута као неправична. Ипак, две године касније – 2015. је донет Закон о конверзији, којим је предвиђено да се кредити конвертују у евре. То је хрватске банке коштало милијарду евра.

Румунски парламент је 2016. донео Закон, којим се кредити у ЦХФ-у конвертују у леје, а примена Закона о конверзији, суседну Румунију коштала је око 560 милиона евра.

Kакво ће решење донети Србија, знаће се тек у наредним данима када све три стране – држава, банке и корисници, очекују финализацију текста Предлога закона.

Маја Ђурић, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!