Србија

Без Газивода Србима нема опстанка

Зубин Поток – Вештачко језеро Газиводе на северу Косова и Метохије, над којим Албанци траже већинско управљање, од стратешког је значаја за опстанак Срба, јер гарантује енергетску и економску стабилност овог дела Косова.

У наставку преговора Београда и Приштине, између осталог, требало би да се преговара и о томе ко ће, кад почне примена договореног из Бриселског споразума, управљати браном, хидроцентралом и језером Газиводе.

Преговоре додатно компликује чињеница да су две трећине језера у Србији на територији општина Нови Пазар и Тутин и да се Београд залаже да цео комплекс Газивода буде под контролом будуће заједнице српских општина.

И у случају да званичници ЕУ кажу „не” отварању поглавља у преговорима Србије са ЕУ због Газивода, премијер Србије Александар Вучић је поручио да то неће потписати.

„Охрабрени смо ставом премијера да неће дозволити отуђивање хидроцентрале и језера Газиводе”, рекао је Танјугу у телефонској изјави градоначелник Зубиног Потока Стеван Вуловић.

Вуловић је навео да су хидроцентрала и комплетан хидросистем „Ибар – Лепенац” значајни за опстанак Срба на северу Косова, јер гарантују енергетску и економску стабилност овог дела Косова и Метохије.

Вуловић је подсетио да се три четвртине капацитета тог предузећа налази на територији општине Зубин Поток, а да се 99,9 посто профита остварује на територији ове општине, због чега, како је нагласио, Србија нема разлога да даје било који део овог предузећа.

Према писању косовске штампе, познато је да је Приштина, мимо Београда, комплетну електродистрибуцију и електромрежу, укључујући „Газиводе”, већ продала једној турској компанији.

Турци сада потражују оно што су платили, а не могу да уђу у посед вештачког језера и хидроцентрале на северу Косова, које контролише „Електропривреда Србије”.

Камен темељац за изградњу бране будућег вештачког језера Газиводе постављен је на Петровдан 1972. Положио га је тадашњи председник Савезног извршног већа Џемал Биједић, а брану је градила београдска „Хидротехника” из кредита Међународног монетарног фонда, који је најпре отплаћивала Југославија, а потом Србија.

Танјуг

—————————————————————————————–

Ђурић: Србија неће правити уступке

Директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић казао је да Београд нема намеру да управљање акумулационим системом Газиводе препусти Приштини, јер се највећи део хидроакумулације језера Газиводе налази у Србији, а питање управљања се не помиње ни у једном споразуму са Приштином.

Ђурић је на конференцији за новинаре у згради Владе Србије казао да се Приштина служи „триковима” и да тражи да јој се препусти управљање Газиводама, а да се касније решава питање власништва и да Србија не жели да пристане на то. „Не пада нам на памет да правимо уступке када је реч о тако важном хидропотенцијалу. Тражимо да нам неко покаже у ком споразуму се помиње реч Газиводе. Реч Газиводе се не помиње ни у једном споразуму, ни у оном које се односи на питање енергетике, ни у првом Бриселском споразуму”, казао је Ђурић.

Бета

фото: Панорамио

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Без Газивода Србима нема опстанка.
    ”””””””
    То и јесте циљ предаје шиптарима.
    За аванс и задатке примљене од убица нашег народа, да све нас са нашом јадном дечицом сатру и потпуно униште нашу лепу, опљачкану и окупирану домовину.

    http://www.magazin-tabloid.com/casopis/?id=06&br=196&cl=06

    Али даће Бог, примиће СВИ они своју плату и од народа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!