Србија

Брамерц: Дел Понтеова је уништила доказе

На откриће бивше хашке тужитељке Карле дел Понте у “Прес Недељнику” да су НАТО и Унмик спречили истрагу о трговини органима на Косову, из канцеларије садашњег тужиоца Сержа Брамерца стигла је контраоптужба.

Српска јавност шокирана је признањем бивше тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте, изнетим у “Прес Недељнику”, да су НАТО и Унмик спречили истрагу о вађењу органа косовских Срба у “жутој кући” и да зна ко је донео одлуку да се у Трибуналу униште докази о тим монструозним злочинима.
Занимљиво је, међутим, да је из канцеларије садашњег хашког тужиоца Сержа Брамерца за “Прес” стигло објашњење у коме се наводи да су битни докази уништени баш у време Карле дел Понте и уз одобрење њеног тужилаштва.

Велика грешка, али чија?

Пошто Дел Понтеова није покренула истрагу против налогодаваца скривања доказа и оних који су је ометали да подигне оптужницу у случају “Жута кућа” док је обављала дужност тужиоца, то би на основу њеног признања морао да учини актуелни хашки тужилац Серж Брамерц, тврде саговорници “Преса”.
Бивша тужитељка је у интервјуу за јучерашње издање Прессовог њузмагазина рекла да постоји мањак политичке воље да се случај “Жута кућа” до краја испита и расветли. На примедбу да је још 2004. у рукама имала Унмиков поверљив извештај о злочинима у “жутој кући”, али да није подигла оптужницу до краја те године када је за то истекао рок у Хашком суду, Дел Понтеова је узвратила да није била у могућности да води истрагу због многобројних препрека.
– НАТО и Унмик нису нам дозвољавали приступ важним документима, а Албанија нам није дала да уђемо на њену територију и испитамо гробове. Било је ту још неких ствари… – казала је Дел Понте, која је била тужилац Трибунала од 1999. до 31. децембра 2007.
Упитана зашто су онда по налогу тужилаштва 2005. у Хашком суду уништени дотад прикупљени докази о злочинима из “жуте куће”, она је одговорила:
– Уништење доказа је била велика грешка. То је учињено без консултација са мном, чак и без разговора са мном на ту тему. Била сам веома изненађена када сам из медија сазнала да су докази уништени. Али, наравно да се не осећам одговорном за то јер нисам имала овлашћења да водим истрагу.
Она се потом „похвалила” да зна ко је донео одлуку о уништењу доказа јер је, како каже, била у сталном контакту са својим наследником Брамерцом, али није желела да открије идентитет налогодавца јер то “није фер”.
– Питајте канцеларију тужиоца. Ја више нисам тамо и нисам имала ништа са уништавањем докумената. То се десило када је већ било јасно да нам неће дозволити да наставимо истрагу – рекла је Дел Понте.

 

Све се десило у “Карлино време”

Међутим, тужилац Брамерц одговара да су докази уништавани у време док је баш Дел Понте била тужилац и уз њено знање.
– Тужилац Брамерц је већ рекао да су неки предмети уништени још 2005, када је тужилац била госпођа Дел Понте. Одлуку су донели тадашњи чланови руководства тужилаштва. Тужилац Брамерц се слаже да то није била добра одлука. Међутим, не можемо јавно говорити о интерној процедури доношења одлука у тужилаштву – речено је јуче Прессу у канцеларији тужиоца Брамерца.
Одговарајући на оптужбе Дел Понтеове, портпарол Унмика Оливије Салгадо тврди за “Прес” да је Унмик у потпуности сарађивао у сваком тренутку са Хашким трибуналом и поднео све доказе и информације на располагање том суду.
– Трибунал има слободу да истражи сва питања из своје надлежности. Нема разлога да верујемо да је било који званичник Унмика зауставио било коју истрагу – рекао нам је Салгадо.
С друге стране, јавност у Србији очекује да се све у вези са случајем “Жута кућа” испита.
Српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић каже да је непосредно по добијању информације да су у Трибуналу уништени докази о “жутој кући” поставио питање хашким истражитељима зашто је то учињено.
– Добили смо одговор да су ти материјали заједно са материјалима из Сребренице уништени у оквиру редовног поступка – наводи за “Прес” Вукчевић.
У Тужилаштву су, како сазнајемо, били зачуђени потезом суда да уништава доказни материјал с обзиром на то да се до открића о трговини људским органима у “жутој кући” дошло истрагом у процесу против Рамуша Харадинаја.
– То је јавашлук. Докази се уништавају тек када је предмет правоснажно окончан. Суд је, дакле, уништио доказе у предмету против Харадинаја иако он још увек није окончан. Чека се на пресуду – причају у Тужилаштву, и тврде да немају информације ко је донео одлуку о уништавању доказа.

Кривично дело

– Ако је то уништавање доказа урађено по правилима и законској процедури, како тврде у Трибуналу, не видимо разлог да суд таји име оног ко је то наручио и урадио – додају у Тужилаштву.
Пензионисани генерал и бивши командант Здружених снага на југу Србије Нинослав Крстић каже да је уништавање доказа кривично дело свугде у свету и да би неко морао да одговара због скривања докумената за “жуту кућу”.
– Ако је знала ко је одлучио да се униште докази док је била тужилац, Карла дел Понте је била дужна да покрене истрагу, као и да обавести СБ УН ако су је НАТО и Унмик спречавали да ради свој посао. Или ако је до сазнања о налогодавцу уништења доказа дошла када је завршила мандат тужиоца, морала је да их пренесе свом наследнику Брамерцу, а он да покрене истрагу. Како год, Брамерц треба да покрене истрагу о поништењу материјала о постојању злочина. За то никад није касно – тврди Крстић.
Он каже да није изненађен оптужбама Дел Понтеове да су Унмик и НАТО блокирали истрагу.
– Убеђен сам 90 одсто да у НАТО-у и Унмику има личности које знају шта се десило. Па, од када је Унмик 2000. дошао на Косово, бројни злочини за које су окривљени Албанци нису решени. Коначно, да је истрага о трговини органима спроведена, дошло би се до скандалозних открића о умешаности Харадинаја и Хашима Тачија. Не чуди да су уништени докази о “жутој кући”, кад су сведоци који је требало да сведоче против Харадинаја убијани – закључује Крстић.

Прикупљање и уништавање доказа о “жутој кући”

30. октобар 2003.

Извештај Унмика с доказима о трговини органима на Косову и у Албанији шеф канцеларије Хашког трибунала у Скопљу и Приштини Емон Смит послао главном истражитељу Трибунала Патрику Лопезу Терезу. У време када су се злочини догађали, шеф Унмика био је Бернар Кушнер, касније шеф француске дипломатије.

Март 2004.

Шеф Унмикове канцеларије за нестала лица и форензику Хозе Пабло Бараибар и двојица његових колега потписали извештај комисије која је у Албанији прикупљала доказе о догађајима у злогласној “жутој кући” у близини Буреља и проследили га Хашком трибуналу.

2005. година

По налогу канцеларије тадашњег главног тужиоца Трибунала Карле дел Понте, уништен доказни материјал прикупљен у “жутој кући”: бочице с медицинским течностима, газе, узорци крви и других телесних течности који су претходно форензички анализирани.
Децембар 2010.

Специјални известилац ПС Савета Европе Дик Марти сачинио извештај о илегалној трговини људским органима на Косову и у Албанији. Мартијеву резолуцију, којом се међународна заједница и власти у Београду, Приштини и Тирани позивају да предузму мере како би се расветлила трговина људским органима и други злочини током и после сукоба на Косову, ПС СЕ је усвојила 21. јануара 2011.
2011. година

ЕУ у јуну формирала посебан тим за истрагу навода из Мартијевог извештаја. У августу бивши амерички дипломата Џон Клинт Вилијамсон именован за главног тужиоца тима. До сада нема никаквих резултата.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!