Европа

Британска шпијунажа са Кипра контролише најмање 14 подморских оптичких каблова

Ово британској служби GCHQ омогућава свакодневно праћење десетина милиона е-маилова, смс порука и телефонских позива

Немачки лист Sueddeutsche Zeitung, који се такође позвао на Сноуденове документе, објавио је да су у простору британске тајне шпијунске базе присутне и америчке обавештајне службе

НОВИ документи бившег сарадника NSA и CIA Едварда Сноудена откривају да је британска војна база на Кипру заправо једна од највећих шпијунских тачака у Европи за контролу света.

Из британске војне базе Акротири се „осматрају” Блиски исток, Северна Африка и сама Европа. Под њеним надзором се, поред војних, и приватне, дипломатске и пословне комуникације.

Ово је идеално место за шпијунажу не само због географског положаја већ и због чињенице да кључни транс-медитерански оптички каблови из Блиског истока и Африке пролазе управо преко Кипра.

Према писању талијанског листа L’Espresso, тајна инсталација под називом „Sounder“ (дубиномер) налази се на простору Аиос Николаос, британској сувереној територији Дхекелие, на истоку Кипра. Ту су инсталиране бројне антене и уређаји за скенирање са дометом у радијусу од више стотина километара.

Британске обавештајне службе имају надзор над најмање 14 подморских каблова који пролазе преко територије Кипра. Према извештају, ово свакодневно омогућава британској служби GCHQ праћење десетина милиона е-маилова, смс порука и телефонских позива.

„Већи број каблова повезује Кипар са Сиријом и Израелом, очитим метама англоамеричке шпијунаже. Други каблови иду из Кипра према Либану, Египту, Турској, Грчкој и Италији“, преноси L’Espresso.

На ову причу су се надовезали грчки (лист Та Неа и ТВ станица Аlpha) и немачки (Sueddeutsche Zeitung).

Ови медији тврде да се британска база увелико користила и за економску шпијунажу као и за праћење занимљивих појединаца из блискоисточне и медитеранске регије.

Sueddeutsche Zeitung, који се такође позвао на Сноуденове документе, објавио је да су „у простору британске тајне шпијунске базе присутне и америчке обавештајне службе. Уз наглашавање да то нимало не изненађује пошто су обе земље чланице обавештајног клуба „Клуба од 5 очију“ који чине САД, Британија, Канада, Аустралија и Нови Зеланд.

У овим медијским извештајима се наводе и неки куриозитети, па се, илустрације ради, истиче да амерички шпијуни глуме туристе, јер је Британија дала обећање кипарским властима да ће само британско особље радити на тој локацији.

Имајући све ово у виду, постаје јасно зашто је британски премијер Дејвид Камерон агресивно насрнуо на медије који објављују Сноуденове документе.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!