Европа

БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Трагови тровања британског шпијуна воде до Хилари Клинтон, а не до Русије

Покушај убиства Руса Сергеја Скрипаља, двоструког агента отрованог у Солсберију у Великој Британији прошле недеље, јесте нешто што властима у Москви најмање треба, посебно уочи председничких избора овог месеца.

Али, за британског министра спољних послова Бориса Џонсона и британску премијерку Терезу Меј сумње нема. За ово двоје политичара крива је Русија, а налог је дао лично њен председник Владимир Путин.

Британски Телеграф открива да је Сергеј Скрипаљ био повезан с Кристофером Стилом, аутором досијеа против Трампа и британским шпијуном повезаним са групом Фјужн ГПС, дакле директно повезаним с Демократским националним конгресом и Хилари Клинтон у Сједињеним Државама.

Веза с Кристофером Стилом темељи се на чињеници да је британски агент агенције МИ6 специјалиста за Кремљ и као такав је био потребан Хилари Клинтон да би покушала да пронађе нешто што би Трампа директно повезало с Русима.

Све то отвара питање да ли је Скрипаљ последња жртва Клинтонових? Тровање је изведено крајње аматерски, знајући да ће британска влада и људи попут Бориса Џонсона дело одмах оквалификовати као “напад под покровитељством руске државе”.

Скрипаљева ћерка Јулија је живела у Русији, и зашто би онда Руси чекали да се врати у Уједињено Краљевство да би је отровали? Такву глупост не би учинио нико од руских шпијуна, оперативаца или припадника неког од кланова организованог криминала.

Портал Гатеwаy Пундит се с правом пита: “Ко је отровао Сергеја Скрипаља? Ко је зарадио новац од убиства? Русија је одбацила оптужбе за тровање, а руски министар спољних послова је изразио негодовање због изјава да Москва стоји иза напада и рекао да би Кремљ био спреман да размотри помоћ у истрази, али се чини да траг води до уплитања у америчке изборе”.

Међутим, не од стране Русије, јер је Скрипаљ радио за тајно друштво Кристофера Стила, који је повезан с лажним “руским досијеом” Доналда Трампа.

Стил је радио на избору Хилари Клинтон и при америчком Демократском националном конгресу 2016. године и чак је досегао Дип Стејт због непоштовања републиканског кандидата Доналда Трампа.

Због лажног досијеа Кристофера Стила корумпирани челници ФБИ-а и америчког Министарства правде су пратили Трампа, његову породицу, његове сараднике, његов транзициони тим и његову администрацију. Па шта је Сергеј Скрипаљ знао о Стиловом досијеу?

Сергеја Скрипаља МИ6 је регрутовао док је радио у британској амбасади у Естонији. Тако барем тврде руске безбедносне службе. Када је Русија открила да је Скрипаљ од британске службе МИ6 добио 100.000 долара да 2006. ода имена руских обавештајаца у Европи, исте године када је отрован руски двоструки агент Александар Литвиненко, осуђен је на 13 година затвора. Међутим, 2010. године Скрипаљ је био један од четири затвореника пуштених из Москве у замену за 10 руских шпијуна у Сједињеним Државама, после чега је пребачен у Велику Британију, где се дружио са Кристофером Стилом.

Телеграф сазнаје зна да се Скрипаљ преселио у Солсбери 2010. у склопу размене шпијуна где га је касније као безбедносног консултанта ангажовао Кристофер Стил, који је саставио лажни досије о Трампу.

Недавно угашен ЛинкедИн рачун открива да је британски безбедносни саветник био у Солсберију и радио за Стилеову агенцију “Орбис Бизнис Интелиџенс”. Познато је да је Стил скупио низ дописа против Трампа у име компаније Фјужн ГПС.

Првих седамнаест људи са лажног досијеа “Трумп – Русија” су постали мета ФБИ-а. Британски медији су тровање Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије назвали “апсолутно бесрамним изазовом за Велику Британију од стране руског председника Владимира Путина”. Гатеwаy Пундит додаје: “Полиција је позвала британску војску да истражи нападе”.

Али покушајима убиства следи извештај да је Стил знао да је кампања Хилари Клинтон платила за досије против Трампа, али ФБИ те податке никада није укључио у коначни захтев Суду за праћење страних обавештајних служби и судији Картеру Пејџу.

Стил је био задужен за састављање “досијеа Трамп” за рачун групе Фјужн ГПС и признао је на суду да дискредитовани документ садржи “ограничене обавештајне податке”. Стил је такође признао да део његовог последњег меморандума у децембру није прихваћен.

Нико не тврди да је Хилари Клинтон или неко од њених сарадника који су још увек на дужности наредили или сами отровали Скрипаља и његову ћерку, али поред ове скорашње приче, која би могла да протресе неке институције и агенције у Сједињеним Државама у корену, тврдње Бориса Џонсона о кривици Русије не могу се назвати никако другачије него бесмисленим.

Интермагазин.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!